Po raz pierwszy kobieta została prezydentem Meksyku

Opublikowano: 04.06.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1047

Według wstępnych wyników ogłoszonych przez Krajowy Instytut Wyborczy Claudia Sheinbaum zdobyła w niedzielnych wyborach prawie 60 proc. głosów i znaczną różnicą głosów pokonała główną rywalkę x centroprawicowej koalicji Siła i Serce dla Meksyku Xochitl Galvez.

61-letnia Sheinbaum z rządzącego, lewicowego Ruchu Odrodzenia Narodowego (MORENA) jest pierwszą kobieta wybrana na stanowisko prezydenta Meksyku. Obiecuje kontynuację polityki obecnego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Posiada doktorat z inżynierii energetycznej. Należała do panelu klimatologów ONZ uhonorowanego Pokojową Nagrodą Nobla.

Sheinbaum zaktywizowała się politycznie w czasie studiów z fizyki na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku (UNAM). Później uzyskała magisterium na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a następnie wróciła na UNAM, gdzie obroniła doktorat z inżynierii energetycznej.

W 2000 roku objęła stanowisko sekretarz ds. środowiska w stołecznym ratuszu, kierowanym wówczas przez Lopeza Obradora. W 2006 roku powróciła do działalności naukowej i przyłączyła się do Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który rok później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Zawsze utrzymywała kontakty z polityką. W latach 2006 i 2012 była rzeczniczką kampanii AMLO, który nieskutecznie ubiegał się wówczas o fotel prezydenta. W 2015 r. jako pierwsza kobieta została szefową lokalnych władz stołecznej dzielnicy Tlalpan, w której dorastała, a trzy lata później – również jako pierwsza kobieta – objęła funkcję szefowej władz miasta Meksyk.

1 października Sheinbaum zastąpi na stanowisku prezydenta Meksyku Lopeza Obradora, jej wieloletniego sojusznika politycznego, który w czasie swojej kadencji rozszerzał programy pomocy społecznej, co przyniosło szerokie poparcie dla rządzącej partii MORENA. Kadencja prezydenta Meksyku trwa sześć lat.

Choć sporo łączy ją z obecnym prezydentem, komentatorzy podkreślają też dzielące ich różnice. Sheinbaum podziela wiele spośród idei Lopeza Obradora dotyczących roli rządu w niwelowaniu nierówności społecznych, ale oceniana jest jako osoba mniej konfrontacyjna i w większym stopniu opierająca się na danych naukowych.

Jako przykład podawane są jej działania jako burmistrzyni Meksyku w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Podczas gdy na szczeblu ogólnokrajowym Lopez Obrador bagatelizował potrzebę zwiększania liczby testów na koronawirusa, starając się uniknąć szkód gospodarczych, Sheinbaum rozszerzała w stolicy program testów i publicznie pokazywała się w maseczkach ochronnych.

Jednym z największych problemów, z jakimi zmierzy się pierwsza kobieta na fotelu prezydenta Meksyku, będzie przemoc wiązana z kartelami narkotykowymi. Kampania przed niedzielnymi wyborami, w których wybierano również członków Kongresu, gubernatorów i urzędników władz lokalnych w całym kraju, określana była jako najbrutalniejsza w historii. Zamordowanych zostało łącznie 38 kandydatów.

W tym kontekście Sheinbaum sygnalizowała zamiar kontynuowania lewicowej polityki Lopeza Obradora, skupiającej się na eliminowaniu biedy, tak aby młodzi ludzie nie przyłączali się do gangów. Zapowiadała powiększanie stworzonej przez poprzednika paramilitarnej Gwardii Narodowej i strategii „zero bezkarności” dla przestępców, choć – jak podkreślała – nie oznacza to „żelaznej pięści, wojen ani autorytaryzmu”.

Autorstwo: wia, mal, wch
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. las 04.06.2024 14:28

    Sheinbaum, Sheinbaum hmm – to ta z Azteków?

  2. Edward M 05.06.2024 05:57

    Szkoda czasu na powielanie tych żydowsskich bredni jako ze pierwsza kobieta została
    prezydentem Mexyku – takie podejście do tego wydarzenia UBLIZA naszej inteligencji.
    To sie nie stało z dnia na dzień – akcja chazarskich Żydów nad przejęciem kompletnej władzy
    nad kolejnym państwem trwała już długi czas.Jak wiemy z historii, tej władzy już nie oddadzą,
    chyba ze wydarzy się cud jak w przypadku Putina.
    Ogromny zal człowieka ogarnia kiedy się pomyśli o losie podbitego narodu,w tym tamtejszych
    Indian – jak w każdym podbitym narodzie przez pomiot szatana czeka ich zwyczajna bieda
    i czarna rozpacz.Oczywiscie,bedzie rozkwitał kościół katolicki i będą się mnożyły dziwne cuda.
    Bo to jest właśnie ich narzędzie do podboju świata.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.