Liczba wyświetleń: 753
Sonda New Horizons przysłała na Ziemię kolejną porcję interesujących danych na temat Plutona. Na konferencji, która odbyła się wczoraj o godzinie 19.00 czasu polskiego, naukowcy zajmujący się misją przedstawili pierwsze dane zebrane podczas przelotu.
Prezentacja naukowców skupiła się na danych pomiarowych atmosfery oraz zdjęciach terenu jakie przesłała sonda. Pokazano również pierwsze bliskie zdjęcie satelity Plutona, Nixa.
Okultacja jest zjawiskiem w którym jedno ciało niebieskie przesłania inne. W tym przypadku obiektyw sondy obserwował przysłonięcie Słońca tarczą Plutona. Zmiana jasności naszej gwiazdy została zarejestrowana przez przyrząd o nazwie Alice (spektrometr UV). Sposób pomiaru został zobrazowany na poniższym filmie.
Analiza okultacji pozwoliła uaktualnić naszą wiedzę o atmosferze Plutona. Składa się ona przede wszystkim z cząsteczkowego azotu i okazało się, że sięga ona znacznie dalej niż zakładano. Rozpościera się aż do około 1,6 tys. km (wcześniej 270 km) ponad powierzchnię planety, a więc aż poza orbity satelitów Plutona. Naukowcy twierdzą, że jest to związane ze słabą grawitacją tego ciała niebieskiego.
Azot znajdujący się na Plutonie w formie lodu, oświetlony promieniami słonecznymi sublimuje i unosi się w górę tworząc obszerną lecz bardzo rozrzedzoną atmosferę. Następnie, napędzany wiatrem słonecznym ucieka w przestrzeń kosmiczną. Podobne zjawisko możemy też obserwować na Marsie. Jak stwierdziła prof. Fran Bagenal z zespołu New Horizons, ilość materii opuszczającej planetę można ocenić na około 500 ton/godzinę. Dla porówniania ilość materii uciekającej w przestrzeń wokół Marsa ocenia sie na 1 tonę/godzinę. Powyższa rożnica jest ściśle związana z faktem, że Pluton ma znacznie słabsze pole grawitacyjne.
Równie ciekawe informacje uzyskano na podstawie dostarczonych zdjęć powierzchni planety. Możemy na nich ujrzeć zarówno wielkie lodowe równiny, strome formacje górskie, ogromne zagłebienia powstałe na skutek erozji oraz nieliczne kratery. Na wielkiej jasnej równinie, zwanej regionem Tombaugha (od nazwiska odkrywcy) a przezwanej przez media „sercem Putona”, zitentyfikowano obszerne złoża tlenku węgla w formie lodu (zaznaczono je kolorem zielonym na ilustracji niżej).
Dane przesłane do dziś stanowią zaledwie 2% informacji jakie sonda zebrała podczas przelotu, tzw. „browsing-data” czyli w wolnym tłumaczeniu „dane poglądowe”. W miarę upływu czasu przesyłane zdjęcia będą coraz dokładniejsze a dane obszerniejsze. Pluton to najmniej poznane ciało niebieskie w Układzie Słonecznym, więc dziesiątki gigabitów danych oczekujących w sondzie na przesłanie na Ziemię będą nie lada kąskiem dla nauki.
Autor: Jacek Gendera
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
Jakie dziesiątki gigabitów jak sonda ino ciut powyzej 5gb pamieci ma?
nie 5gb, tylko jak już to 5GB. a GB>8Gb. więc jednak dziesiątki gigabitów, warto wiedzieć.
a sonda ma 8GB pamięci. ciut powyżej 5GB to same dane z Plutona… .. .
*GB=8Gb
Tak czy siak jest zle napisane. Pojemnosci nie mierzy sie w gigabitach tyko w gigabajtach. Nie mozna powiedziec, ze „przesle ci jutro 5 gigabitow danych”. Mozna powiedziec „bede przesylal ci 5 gigabotow na sekunde”.
mylisz się. jak najbardziej możemy operować bitami, bo to jest podstawowa jednostka informacji… .. .
Co to czowieku piszesz 😀
Czy jak kupujesz pendrive albo karte pamieci w sklepie to mowisz w gigabitach? Gigabity mogą sobie byc tylko na sekunde, jako jednostka przepustowosci. A nie rozmiar na dysku. Gigabit to predkosc transmisji danych a gigabajt to jednostka pamieci. Nie rozumiem więc dlaczego autor uzyl „gigabitów danych”.
@wezprzestan Co TY człowieku piszesz.
Gigabit dla Gigabajta jest jak przykładowy milimetr dla centymetra. Mam kilka plików w komputerze o wielkości 4 kilobitów, a popatrz jeszcze kilka lat temu mój modem przesyłał z prędkością 40 Kb/s.
Marsz do szkoły.
bit to jednostka informacji i jest używana zamiennie z bajtami. to po prostu potocznie przyjęło się określać wszystko w bajtach. ale to tak, jakbyś miał pretensje do technika, że napisał 500mm a nie 50cm. określanie w bajtach traci sens jeśli chodzi o transmisję szeregową czy obrazy z większą głębią bitową, a z obiema tymi rzeczami mamy do czynienia w przypadku sondy Horizon… .. .
@malyperelka, to jestes chyba jedyny ktory ma na kompie pliki w kilobitach. One sa wyrazone w kilobajtach, sprawdz jeszcze raz, wroc i przepros.