Liczba wyświetleń: 950
Badacze dokonali rzadkiego odkrycia w Układzie Słonecznym. Jedna z planet karłowatych za orbitą Neptuna z Pasa Kuipera posiada własny system pierścieni. Odkrycie pokazuje, że pierścienie nie są zarezerwowane tylko dla wielkich planet gazowych.
Mowa jest o planecie karłowatej (136108) Haumea, którą po raz pierwszy zaobserwowano w 2003 roku. Obiekt posiada średnicę około 1380 kilometrów, okres obrotu wynosi zaledwie 4 godziny, zaś okres obiegu wokół Słońca to 284 lat. W 2005 roku odkryto, że Haumea posiada dwa księżyce – Hiʻiaka i Namaka.
Najnowsze badania zostały przeprowadzone 21 stycznia 2017 roku przez naukowców z Instytutu Astrofizyki w Andaluzji w Granadzie, gdy omawiane ciało niebieskie przechodziło na tle gwiazdy URAT1 533-182543. Obserwacji dokonano z pomocą 12 teleskopów z 10 różnych laboratoriów. Specjaliści dokonali nowych pomiarów Haumei i przy okazji odkryli, że posiada własny system pierścieni niczym Saturn, choć ten jest wyraźnie mniejszy.
Odkrycie, choć może wydawać się zaskakujące, nie jest dla nas żadną nowością. Dotychczas udało się zaobserwować systemy pierścieni wokół Chariklo (1997 CU26) oraz Chiron – asteroid z grupy centaurów, które poruszają się po orbitach między orbitami Jowisza i Neptuna. Jest to rzadkie odkrycie, choć w przestrzeni kosmicznej prawdopodobnie znajduje się wiele ciał niebieskich tego typu.
Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Space.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Jakie jest oficjalne wyjaśnienie istnienia tych pierścieni?
Przecież na zdrowy rozsądek biorąc to skały w tym pierścieniu powinny się zderzać ze sobą i odbijać w losowych kierunkach. Taki pierścień powinien dążyć do mocno rozproszonej sfery.
@piosk2, w próżni tak myślę , większe ciało obracające się nadaje tor obrotowy mniejszym. Tak jak gazowa planeta , a tu drobinki wokoło O, w środku kropka, planeta Haumea w ugięciu przestrzeni , zawieszone i ” uwięzione” w wirze V , drobne mniejsze ciała .
nie rozumiem Twojej odpowiedzi. Mógłbyś wytłumaczyć to prościej ? Jak większe ciało oddziaływuje na te mniejsze – tylko grawitacją ? magnetyzmem ?
Grawitacja się zmienia wraz z ruchem wirowym ? Wydaje mi się że nie, zależy tylko od masy.
co może utrzymywać te drobiny w wąskim 10m pasie ?
No to puść wodę do wanny i zobacz działa grawitacja X, odwrotnie gdy nie działa , V ruch wirowy wytwarza sam obrót masy w próżni , masa zakrzywia przestrzeń U i wyrzuca pył a równoważy siła odśrodkowa ,dalej jest próżnia, więc pyłu nic nie przyciąga . Inaczej komety które mają wyznaczony tor wędrówki i ciągną za sobą warkocz pyłu tzw. lodu .