PiS dał wszystkim, ale najwięcej najbogatszym

Opublikowano: 29.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2554

Badania polityki prowadzonej przez Zjednoczoną Prawicę wykazują, że głęboko przeorała system podatkowo-świadczeniowy w Polsce i przyniosła wiele bezpośrednich korzyści obywatelom. Ale rozkładają się one nierówno. Kto najwięcej skorzystał?

Raport, przygotowany przez szczecińskie Centrum Analiz Ekonomicznych (CenEA) obejmuje lata 2015-2019, czyli pierwsza kadencję PiS. Wnioski z badania są nad wyraz interesujące. CenEA oblicza, że całkowite korzyści dla gospodarstw domowych wyniosły 47,7 mld zł, co stanowi 2,1 proc. PKB. 70 proc. tej kwoty, to rozwiązania, które weszły w życie w drugiej połowie bieżącego roku czyli upowszechnienie 500+, obniżenie stawki podatkowej z 18 proc do 17, wzrost kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie z podatku osób poniżej 26 roku życia, a także wejście w życie świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Naukowcy zwracają uwagę, że efekty dla budżetu, wynikłe ze wspomnianych rozwiązań, będą widoczne dopiero w 2020 roku.

Ważne jest to, że – jak zwykle – bogaci stali się po tym jeszcze bogatsi. Wzrost dochodów 10 proc. najuboższych wyniósł 260 złotych miesięcznie, zaś najbogatszych – 360 zł. Miesięcznie. Dla najbiedniejszych stanowiło to 13,8 proc. dochodu, zaś dla najbogatszych jedynie 2,6 proc. Zatem, choć bogatsi dostali więcej o niemal 40 proc., to jest to dla nich niemal niezauważalne, zaś mniejsza suma dla ludzi o niskich dochodach jest znaczącym zastrzykiem w domowych budżetach, co oczywiście przekłada się na poczucie wdzięczności wobec polityków, którzy takie rozwiązania przeforsowali. I tak było przez pierwsze lata rządów PiS – 32 proc. Korzyści skierowanych zostało do 20 proc. najbiedniejszej części populacji, zaś dla najbogatszych 20 procent- jedynie 6 proc. Tendencja ta odwróciła się dopiero w ostatnich latach: 32 proc. trafi do 20 proc. najbogatszych, a do najbiedniejszych 20 proc. trafi tylko 9 proc. „(…) w porównaniu z obietnicami przedwyborczymi, pakiet wprowadzonych reform jest w wymiarze bezwzględnym znacząco bardziej korzystny dla gospodarstw z górnej części rozkładu dochodów, głównie w związku ze zmianami obowiązującymi od drugiej połowy 2019 r.” – piszą autorzy raportu CenEA.

Raport wskazuje szeroki zakres zmian i mocny wzrost wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi. Jednak zwraca też uwagę, że skutki dla budżetu będą odczuwalne dopiero pod koniec 2020 roku, a beneficjentami – ponownie – są przede wszystkim najbogatsi.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Na podstawie: Cenea.org.pl
Źródło: Strajk.eu

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.