Liczba wyświetleń: 1452
Przed niecałymi dwoma tygodniami, 9 kwietnia, sonda New Horizon wykonała pierwsze w historii kolorowe zdjęcia Plutona i jego największego księżyca, Charona. Fotografia została zrobiona z odległości około 115 milionów kilometrów.
New Horizon będzie pierwszym pojazdem wyprodukowanym przez człowieka, który odwiedzi Plutona. Już wkrótce, bo 14 lipca, sonda przeleci w odległości zaledwie 12 500 kilometrów od powierzchni planety karłowatej.
Sonda została wystrzelona w styczniu 2006 roku. W międzyczasie Pluton stracił status pełnoprawnej planety i został uznany za planetę karłowatą. Jego średnica to zaledwie 2368 kilometrów, czyli 2/3 średnicy Księżyca.
Obecnie zdjęcia wykonane przez sondę przydadzą się bardziej inżynierom niż naukowcom. Są bowiem wykorzystywane do korygowania toru lotu New Horizon. Sonda nie ma, niestety, wystarczającej ilości paliwa, by trafić na orbitę Plutona. Ominie zatem planetę, przeleci w pobliżu Charona i co najmniej czterech kolejnych księżyców planety, a następnie podąży w kierunku Pasa Kuipera.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ABC
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
a co? pewnie jakieś oszustwo, tak?… .. .
Ostatnio wylało mi się trochę kawy na czarną bluzę i podobnie to wyglądało 🙂
Mam na myśli, że wolałbym zdjęcia czarno-białe lub w sepii. Tylko żeby było na nich cokolwiek widać.
Po co wysyłać sondę i nie zadbać o odpowiednią ilość paliwa by mogła osiągnąć orbitę Plutona?
Ale to o niczym nie świadczy, to nic nie znaczy. New Horizon na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości.
@realista Jeśli nic Ci nie mówi marka Hasselblad, to sprawdź. O ile mnie pamięć nie myli, już podczas pierwszej misji na Księżyc astronauci mieli do dyspozycji aparaty robiące zdjęcia w jakości hd.
w jakości HD? to był analogowy średni format. to wielokrotnie więcej niż HD.
tylko po co do mnie o tym piszesz, jakbym nie wiedział o Hasselblad’zie?
Kinderto, zabieranie paliwa przez sondy i inne tego typu pojazdy to nie takie hop-siup jak tankowanie samochodu. pamiętaj, że paliwo też waży i na jego wiezienie też potrzebne jest paliwo.
inna jeszcze sprawa, że czarno-białe fotografie to ułamek informacji, jakie możemy uzyskać. im większe spektrum tym więcej informacji. więc nie tylko jasność, ale i kolor, i ultrafiolet, i podczerwień, i X, i gamma, i niewiemcojeszcze, wszystko to niesie informacje, i nierzadko bardziej wartościowy jest rozmyty obraz w kilku zakresach niż najostrzejszy nawet zawierający tylko jasność… .. .
@realista:
1) Kiedys Wysmiewales, rzekomo racjonalnie, kwestie tego, ze jestesmy codziennie opryskiwani (Nie wysmiewam, tylko zauwazam, ze Twoje 'oczywiste’ stanowisko oparte bylo na szeregu gleboko blednych zalozen);
2) Co sie tyczy 'kosmosu’ – caly ten 'Wszechswiat’ to bubel.
Zaczne polemike z Toba od jednego dowodu, jednej kwestii: czy swiatlo podrozuje prostolinijnie? Jezeli tak – to Podaj dowody.
Czekam na odpowiedz i pozdrawiam,
Prometeusz
o, Prometeusz, jak milusio…
ad. 1. nie zmieniłem stanowiska.
ad. 2. tak i nie.
o czym chcesz polemizować? że Ziemia jest płaska czy wklęsła?… .. .