Liczba wyświetleń: 2443
W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwsze testy bojowe broni laserowej dużej mocy przeciwko celowi powietrznemu. Okazuje się, że ostrzał utoruje drogę do stworzenia taniej alternatywy dla rakiet obrony powietrznej, służącej do niszczenia celów, takich jak drony wojskowe.
Podczas testów na Hebrydach system laserowy DragonFire zniszczył nadlatujące drony z odległości kilku mil, co zdaniem ekspertów było kamieniem milowym dla brytyjskiej armii – podaje The Times. Testy odbyły się na poligonie w Szkocji, a brytyjskie Ministerstwo Obrony zrobiło „ważny krok” w stronę wdrożenia technologii do użytku. Sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że technologia może zmniejszyć „uzależnienie od drogiej amunicji, a także zmniejszyć ryzyko szkód ubocznych”.
Według urzędników brytyjskiej obrony broń laserowa DragonFire jest wystarczająco celna, aby trafić monetę funta brytyjskiego z odległości kilometra. Średnica tej monety wynosi zaledwie 23 mm.
Odnotowano również, że zarówno armia brytyjska, jak i marynarka wojenna rozważają użycie broni laserowej w swoich zaawansowanych systemach obrony powietrznej. Należy pamiętać, że Wielka Brytania nie będzie pierwszym krajem, który użyje laserów jako broni, ponieważ marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zainstalowała już laserowe systemy obrony powietrznej Lockheed Martin na kilku statkach.
Należy pamiętać, że głównym środkiem obrony powietrznej są obecnie rakiety. Co więcej, amunicja stosowana w takich systemach może być znacznie droższa niż niszczone przez nie drony. Niektóre z tych rakiet kosztują miliony dolarów, podczas gdy dron może kosztować zaledwie kilka tysięcy.
Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii dziesięciosekundowe odpalenie systemu DragonFire kosztuje tyle samo, cogodzinne używanie konwencjonalnego grzejnika domowego. Zauważono również, że koszt obsługi systemu zwykle nie przekracza 10 funtów brytyjskich (12,7 dolara) za strzał.
Broń laserowa, oficjalnie nazywana bronią energetyczną naprowadzaną laserowo (LDEW), wykorzystuje potężną wiązkę światła do trafienia celu i może uderzać z dosłownie prędkością światła.
Zasięg systemu DragonFire jest tajny, ale jest to broń na linii wzroku, co oznacza, że może zaatakować każdy widoczny cel w zasięgu. System jest opracowywany przez Laboratorium Nauki i Technologii Obrony (DSTL) wraz z partnerami przemysłowymi na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
Dyrektor naczelny DSTL, dr Paul Hollinshead, powiedział: „Dzięki tym testom zrobiliśmy ogromny krok naprzód w uświadomieniu sobie potencjału i zrozumieniu zagrożeń stwarzanych przez broń o ukierunkowanej energii”.
Zwrócono także uwagę, że system uzbrojenia DragonFire jest efektem wspólnej inwestycji brytyjskiego Ministerstwa Obrony Obrony i przemysłu na kwotę 100 mln funtów.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Czyżby RAF pozazdrościł USAF akcji na Hawajach?
Haha, kolejne wideo z wizualizacją w sketch up.
Jakby mieli to by się chwalili i to w taki sposób?