Liczba wyświetleń: 963
Organizacja No Patents on Seeds! przeprowadziła badania nad międzynarodowymi wnioskami patentowymi opublikowanymi w 2023 roku. Wyniki pokazują, w jaki sposób nowa inżynieria genetyczna (NGT) jest nadużywana w celu rozszerzenia ochrony patentowej na rośliny hodowane konwencjonalnie. Okazuje się, że warianty genów i cechy występujące w istniejących populacjach roślin są często „wymyślane na nowo” z pomocą NGT, aby stworzyć wrażenie wynalazku technicznego. Jeśli patenty te są przyznawane, bardzo często obejmują one konwencjonalną hodowlę.
„Patenty na odmiany roślin i hodowlę są w Europie zabronione. Jedynym wyjątkiem od tego zakazu są rośliny modyfikowane genetycznie. UE powinna podjąć inicjatywę w celu skorygowania interpretacji prawa patentowego!” – domaga się Christoph Then z organizacji No Patents on Seeds!
Aby „wynaleźć na nowo” rośliny, cechy występujące w istniejących populacjach roślin są powielane za pomocą narzędzi takich jak nożyczki genowe CRISPR/Cas. Również losowa mutageneza jest wykorzystywana do tworzenia takich samych lub podobnych wariantów genów. Z punktu widzenia hodowców roślin, w większości przypadków procesy te nie są konieczne do uzyskania pożądanych cech. Tylko dla firm, które chcą uzyskać patent, procesy te mają sens: Mogą one uznać rośliny za swój „fałszywy” wynalazek.
„Niektóre firmy najwyraźniej zgłaszają te patenty, aby spróbować zepchnąć konwencjonalnych hodowców w nowe zależności lub nawet z rynku. Jeśli patent zostanie przyznany, posiadacze patentów będą mogli kontrolować dostęp do roślin, niezależnie od tego, czy inżynieria genetyczna jest stosowana, czy nie” – ostrzega Christoph Then.
Gatunki roślin, których dotyczą ostatnie wnioski patentowe, obejmują pomidory, marchew, ogórki, sałatę, brokuły, paprykę, szpinak, kukurydzę, pszenicę, jęczmień i soję. Wiele wniosków patentowych dotyczy również produktów spożywczych pochodzących z tych roślin. „Patenty zgłoszone na takie „wynalazki” obejmują […] także rośliny uzyskane w wyniku (nieukierunkowanej) losowej mutagenezy. W przeszłości odmiany roślin dziedziczące przypadkowe mutacje były wprowadzane na rynek bez patentów i mogły być swobodnie wykorzystywane przez konwencjonalnych hodowców do dalszego rozwoju i wprowadzania na rynek odmian roślin. Analiza obecnej praktyki Europejskiego Urzędu Patentowego pokazuje, że patenty na losowo zmutowane rośliny są rzeczywiście przyznawane. Mimo że europejskie prawo patentowe zabrania patentowania odmian roślin i konwencjonalnej hodowli, zastrzeżenia patentowe dotyczą już ponad 1000 europejskich odmian roślin. […]”
Tłumaczenie: Jacek Nowak
Na podstawie: No-Patents-On-Seeds.org
Źródło zagraniczne: No-Patents-On-Seeds.org
Źródło polskie: DoPrawdy.info