Liczba wyświetleń: 1985
Poniżej wzór oświadczenia dla rodziców, którzy nie chcą by w szpitalu wstrzykiwano ich nowo narodzonym dzieciom szczepionek i potężnej dawki witaminy K, które mogą zagrażać jego zdrowiu, w ramach rutynowych „procedur medycznych”.
Miasto, dnia…
Imiona, nazwiska rodziców dziecka i adres zamieszkania.
Nazwa szpitala i jego adres.
Oświadczenie
Nie wyrażamy zgody na wykonanie szczepień u naszego nowo narodzonego dziecka, oraz na wykonanie innych zabiegów medycznych bez naszej wiedzy i świadomej oraz poinformowanej zgody.
Informujemy, że personel szpitala próbował wymusić na nas podpisanie oświadczenia, z którego treścią się nie zgadzamy, ponieważ nie udzielono nam wyczerpujących informacji (tutaj opisz w jaki sposób wymuszał podpis).
Oświadczamy, ze matka nie jest nosicielką wirusowego zapalenia wątroby typu B oraz żadnej choroby wenerycznej i nikt z najbliższego środowiska rodzinnego nie jest prątkującym nosicielem gruźlicy.
Decyzję o indywidualnym kalendarzu szczepień podejmiemy po wykonaniu badań wykluczających niedobory odporności i przeciwwskazania do szczepień, gdy będziemy pewni, że szczepienia nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia naszego dziecka. Prawo to potwierdza postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie, sygn. V Nsm 1051/17 z dnia 27 września 2017 r. Nasza decyzja uzależniona jest również od otrzymania wyników badań przesiewowych wykonywanych w celu wykluczenia chorób: hipotyreozy, fenyloketonurii i mukowiscydozy. Zamierzamy podać naszemu dziecku doustnie preparat witaminy K po powrocie ze szpitala do domu – dopuszczony do obrotu w Polsce oraz posiadający ulotkę w języku polskim.
Znamy swoje prawo do pełnej informacji na temat stanu zdrowia dziecka, wszystkich czynności i zabiegów przy nim wykonywanych:
– mamy prawo do obecności przy dziecku podczas każdej czynności wykonywanej przez personel medyczny;
– każda taka czynność musi być poprzedzona naszą zgodą (którą w każdej chwili możemy cofnąć);
– mamy prawo odmowy;
– żadne zabiegi medyczne, zwłaszcza profilaktyczne, nie są przymusowe;
– nikt nie ma prawa nas zastraszać ani przymuszać do procedur medycznych, na które nie wyrażamy zgody.
Podstawa prawna:
– art. 23 kodeksu cywilnego, dot. ochrony wolności i zdrowia;
– art. 3 karty praw podstawowych Unii Europejskiej – prawo człowieka do poszanowania integralności fizycznej i psychicznej oraz swobodnej i świadomej zgody;
– art. 5 Europejskiej Konwencji Bioetycznej;
– art. 15 i nast. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 32, 33 i 35 ustawy o zawodzie lekarza;
– art. 192 Kodeksu karnego – wykonywanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2;
– art. 3 ust. b. kodeksu etyki zawodowej położnej oraz art. 15 Kodeksu etyki lekarskiej.
Informujemy, że w przypadku złamania naszych praw obciążymy szpital kosztami opieki prawnej.
Podpisy rodziców.
Źródło: StopNop.com.pl