ONZ naciska na szczepienia dzieci w Strefie Gazy

Opublikowano: 18.08.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1880

W obliczu trwającego konfliktu w Strefie Gazy, gdzie codziennie giną ludzie, w tym niewinne dzieci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF wystąpiły z dość kontrowersyjnym apelem. Organizacje te domagają się siedmiodniowych przerw w walkach, aby… przeprowadzić szczepienia przeciwko polio. Czy to nie brzmi jak ponury żart w kontekście dramatycznej sytuacji humanitarnej?

Podczas gdy bomby i rakiety spadają na palestyńskie domy, a karabiny zbierają śmiertelne żniwo, ONZ skupia się na szczepieniach. Czy to nie jest oderwanie od rzeczywistości? Dzieci w Gazie codziennie stawiają czoła śmierci, a międzynarodowe organizacje martwią się o chorobę, która może, ale nie musi się pojawić.

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, mówi o „wolnym spadku” sytuacji humanitarnej, jednocześnie nalegając na „przerwę polio”. Czy to nie brzmi jak absurd? Ludzie cierpią z powodu braku dostępu do czystej wody, żywności i podstawowej opieki medycznej, a priorytetem ma być szczepienie?

Co ciekawe, przed wojną większość palestyńskich dzieci była regularnie szczepiona. Teraz, w wyniku konfliktu, poziom szczepień spadł. Ale czy to naprawdę powinno być głównym zmartwieniem w obliczu codziennych bombardowań?

Zastanawiające jest, dlaczego ONZ tak bardzo nalega na zaszczepienie młodych Palestyńczyków w tym krytycznym momencie. Czy przypadkiem nie pogorszy to ich zdrowia? W końcu organizm osłabiony ciągłym stresem, niedożywieniem i trudnymi warunkami sanitarnymi może różnie zareagować na szczepionkę.

WHO ostrzega, że brak natychmiastowych działań może skutkować większą liczbą zgonów spowodowanych chorobami możliwymi do zapobieżenia niż przez same działania wojenne. Ale czy to nie jest przesada? Czy rzeczywiście choroby zakaźne są większym zagrożeniem niż bomby i pociski?

Warto się zastanowić, czy ta kampania szczepień to rzeczywiście priorytet, czy może próba odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów w regionie. Czy ONZ nie powinno skupić się na zakończeniu konfliktu i zapewnieniu bezpieczeństwa cywilom, zamiast martwić się o potencjalne zagrożenie chorobą zakaźną?

W świetle tych rozważań apel o przerwy humanitarne na szczepienia wydaje się być co najmniej kontrowersyjny, jeśli nie całkowicie oderwany od realiów życia w strefie wojny.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.