Ogromne koszta obowiązkowej wymiany serwerów

Opublikowano: 14.11.2024 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2891

„Czy Ministerstwo Cyfryzacji zna koszty wprowadzenia w życie zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, jakie będą, musieli ponieść przedsiębiorcy w tym z sektora MŚP?” – takie pytanie zadaje Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl Krzysztofowi Gawkowskiemu wicepremierowi, ministrowi cyfryzacji.

Jednocześnie Federacja przygotowała raport w zakresie znajomości projektowanych przepisów przez przedsiębiorców. Raport obejmuje także zagadnienia dotyczące kosztów wprowadzenia w życie zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odnoszący się do sektora gospodarowania odpadami.

Podsumowując raport, całościowe koszty związane z koniecznością wymiany sprzętu producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka u jednego przedsiębiorcy można oszacować na poziomie 380 620 PLN w pierwszym roku, natomiast w ciągu 5 lat kwota ta może wynosić 594 300 PLN.

W oparciu o zebrane na podstawie ankiet dane dotyczące potencjalnych kosztów wymiany sprzętu i oprogramowania pochodzącego od dostawców wysokiego ryzyka, a także kosztów związanych z serwisem i wsparciem technicznym dla nowo zakupionych produktów pochodzących od firm z terenu UE i NATO można przyjąć, że szacunkowa kwota dla jednego przedsiębiorcy może wynieść blisko 900 tys. PLN netto w pięcioletniej perspektywie.

Przykładowo według danych zawartych w Ocenie Skutków Regulacji podmiotów z branży gospodarowania odpadami, na których będzie mieć wpływ nowelizacja, jest obecnie 276, co po przemnożeniu przez wartość finansową skutku dla jednego przedsiębiorcy daje kwotę ponad 248 mln PLN netto. Jednak odnosząc się do sektora gospodarowania odpadami z danych, które posiada Federacja, wynika, że w Polsce działa łącznie ponad 8865 firm, z których ponad 1500 zatrudnia więcej niż 50 pracowników, więc koszty mogą być jeszcze większe.

Natomiast na pytanie „Czy znane są Pani/Panu konsekwencje dla przedsiębiorców wprowadzenia ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji?” 71,9% przedsiębiorców odpowiedziało, że nie, a tylko 28,1%, że wie o konsekwencjach.

Źródła: Przedsiębiorcy.pl, PAP-MediaRoom.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 14.11.2024 18:54

    Kto to wymyślił i ile pobrał korzyści finansowych? To jest przestępstwo i powinno być ścigane z urzędu.

  2. Katarzyna TG 14.11.2024 21:49

    Ludzie za chwilę na bruk będą wyrzucani z własnych domów a oni tu o jakichś serwerach.. co za aberracja. Mniejszym kosztem będzie zrobić rewolucję niż biernie pozwalać na wprowadzanie z powrotem komunizmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.