Liczba wyświetleń: 655
Wczoraj nasz portal WolneMedia.net informował o ostatecznej przegranej sądowej Ministerstwa Zdrowia w NSA ws. unikania udzielenia rzetelnej odpowiedzi na pytanie z wniosku o udostępnienie informacji publicznej związanej z odszkodowaniami za powikłania po szczepieniach przeciw COVID-19. Mimo że wyrok WSA był prawomocny, przedstawiciel ministerstwa udzielił odpowiedzi w taki sposób, że z jego odpowiedzi nic konkretnego nie wynikało. Na zasadzie „odpisujemy byle co i odczep się”. Informację o wyroku sądowym po 4-letniej batalii sądowej znajdziesz TUTAJ.
Damian Prędota (zgodził się ujawnić dane) poinformował właśnie, że po uprawomocnieniu się wyroku NSA, w końcu otrzymał odpowiedź, którą można uznać za satysfakcjonującą dla skarżącego. Pismo datowane na 9 maja dotarło do niego wczoraj, 13 maja.
Pytanie, co do którego Ministerstwo Zdrowia nie wywiązało się z obowiązku udzielenia odpowiedzi, brzmiało: „Czy zarezerwowano fundusze na wypłatę odszkodowań za ewentualne powikłania po szczepionce przeciwko COVID-19? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?”.
„Aktualnie utworzony mocą ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 64) Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych zapewnia środki na wypłatę odszkodowań osobom, u których wystąpiły, w ciągu 5 lat od dnia podania szczepionki albo szczepionek, działania niepożądane wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Możliwość uzyskania świadczenia kompensacyjnego odnosi się do wszystkich szczepień przeciw COVID-19, a także szczepień obowiązkowych i innych szczepień przeciwepidemicznych wykonanych począwszy od 1 stycznia 2023 roku. W ww. ustawie przewidziano maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na lata 2022-2031 na zadania związane z Funduszem, który wynosi 49 mln zł, przy czym środki Funduszu przeznacza się, oprócz wypłaty świadczeń kompensacyjnych, również na zwroty opłat o przyznanie świadczenia, koszty związane z prowadzeniem postępowań w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego czy koszty bezpośrednio związane z bieżącym funkcjonowaniem Funduszu lub realizacją powyższych zadań. Należy jednak zauważyć, że limit wydatków nie odnosi się wyłącznie do odszkodowań za działania niepożądane szczepionek przeciwko COVID-19, lecz obejmuje łącznie również te za powstałe w wyniku innych szczepień wskazanych powyżej. W samej ustawie budżetowa na rok 2025 z dnia 9 stycznia 2025 r. (Dz.U. 2025 poz. 63), na wypłatę świadczeń kompensacyjnych w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych zaplanowano 3 mln zł. Nie zarezerwowano funduszy na wypłatę odszkodowań za ewentualne »powikłania po szczepionce« przeciwko COVID-19 jakkolwiek inaczej rozumiane przez Wnoszącego od działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego” – odpowiedział podsekretarz stanu Marek Kos w imieniu ministra zdrowia.
Z pisma wynikają dwie sprawy. Pierwsza — ani złotówki nie zarezerwowano na skutki uboczne po preparatach mRNA. Druga – sformułowanie „powikłania po szczepionce” po „ewentualne” umieszczono w cudzysłowie. Cudzysłów i słowo „ewentualne” są wielce wymowne — pokazują zdystansowany stosunek do problemu skutków ubocznych po szczepieniach na COVID-19. Niby nic takiego, takie pierdółki, ale mówią wszystko o mentalności pracowników Ministerstwa Zdrowia — jakby nie traktowali powikłań poważnie, lecz hipotetycznie i z przymrużeniem oka.
Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: pismo z MZ nr PLO.0164.66.2020.5.M
Źródło: WolneMedia.net