Liczba wyświetleń: 1052
„Największa z nich ma odcinek 8,44 miliona lat świetlnych, będąc jedną z największych galaktyk w swojej kategorii GRG, a najmniejsza ma średnicę 3,35 miliona lat, o wiele więcej niż Droga Mleczna, która ma tylko 100 000 lat świetlnych średnicy.”
Nie tak dawno świat badaczy kosmosu obiegła emocjonująca informacja otóż grupa astronomów z Meksyku zgłosiła przechwycenie siedmiu pozagalaktycznych źródeł radiowych, w tym gigantycznych galaktyk radiowych (GRG). Zostały one znalezione poprzez wizualną inspekcję obrazu radiowego dostarczonego przez dwa badania astronomiczne. Tego typu odkrycie nie zdarza się często a każde następne wzbudza nowe emocje i pytania o to, w jakim wszechświecie przyszło istnieć naszej planecie i wreszcie nam, współczesnej cywilizacji.
Czym jest pojęcie GRG i co opisuje? Otóż GRG są rzadkimi obiektami, które pojawiają się w obszarach o niskiej gęstości i są niezwykle ważne dla naukowców badających powstawanie i ewolucję łańcuchów radiowych – pisze Phys.org. Po badaniach Jonatan Renteira Macario z Autonomicznego Uniwersytetu Zacatecas i Heinza Andernacha z Uniwersytetu w Guanajuato, które przeanalizowały ponad 2000 cech, stwierdzono, że są to galaktyki radiowe. Co więcej, istnieje siedem takich kosmicznych bytów.
„Odkryliśmy nowe światy, które pokazują jak mało a w zasadzie prawie nic nie wiemy o otaczającym nas wszechświecie. Możliwość odkrywania na nowo tego, co już wydaje się być poznane wzbudza emocje podobne do tych, kiedy dziecko odkrywa, że przy jego łóżku czeka paczka z prezentem. Dziś możemy powiedzieć jedno, w najbliższych latach odkryjemy rzeczy, o których się nam dziś nie śniło a które gdzieś tam są i czekają na swój czas” – Jonatan Renteira Macario, Uniwersytet Zacatecas.
Odkrycie mogło mieć miejsce, ponieważ naukowcy dysponowali dwoma rozbudowanymi projektami badawczymi obejmującymi znaczące części nieba. Należy także pamiętać, że środki finansowe odegrały znaczącą rolę. NASA już dziś pozytywnie wypowiada się o nowym odkryciu i prosi o dostęp do wszystkich wyników dotychczas przeprowadzonych prac badawczych. Dosłownie od kilku tygodni świat nauki zwrócił swój wzrok na siedem nowo odkrytych gigantycznych radiowych galaktyk.
Największa z nich ma odcinek 8,44 miliona lat świetlnych, będąc jedną z największych galaktyk w swojej kategorii GRG, a najmniejsza ma średnicę 3,35 miliona lat, o wiele więcej niż Droga Mleczna, która ma tylko 100 000 lat świetlnych średnicy. Naukowcy potwierdzili również, że odkrycie pokazuje, iż wizualna inspekcja obrazów radiowych jest skutecznym sposobem na znalezienie nowych GRG. Prace badawcze w tej dziedzinie nauki nadal trwają i odnoszą coraz większe sukcesy, co jeszcze mocniej motywuje badaczy i naukowców.
Autorstwo: Zespół „Globalnego Archiwum”
Na podstawie: Phys.org
Ilustracja: myersalex216 (CC0)
Źródło: Globalne-Archiwum.pl
a jaką muzykę grają tamtejsze radia?
Ich muzyka, to normalnie kosmos.
hehehe