Nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Opublikowano: 30.12.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 803

Chemicy kwantowi z Politechniki Wrocławskiej opisali zasady przebiegu zupełnie nowej klasy reakcji chemicznych. Odkryto ją przy okazji badań nad tworzeniem cegiełek DNA z obecnych w środowisku związków. W reakcjach tych spotykają się po raz pierwszy procesy chemiczne aktywowane promieniowaniem UV i tzw. chemia słabych oddziaływań chalkogenowych. Dr inż. Mikołaj Janicki oraz dr hab. inż. Rafał Szabla z Wydziału Chemicznego swoje wyniki opisali w prestiżowym „Angewandte Chemie International Edition”.

Badacze wzięli na warsztat reakcję, którą opisał prof. John Sutherland w 2020 r. Zespół z Cambridge — wspólnie z polskim duetem — pokazał wtedy, jak z dostępnych w środowisku związków pod wpływem światła otrzymać pochodne deoksyrybonukleotydów, a więc cegiełki, z których zbudowane cząsteczki DNA. Brytyjscy badacze wiedzieli, że ta reakcja działa, ale nie wiedzieli jeszcze dlaczego — nie dawało się jej wytłumaczyć za pomocą znanych dotąd typów reakcji fotoredoks. I właśnie tę reakcję opisali teraz polscy badacze. „Dotąd nie było wiadomo, że istnieją fotokatalizatory, które wykorzystują wiązania chalkogenowe. W tej reakcji dochodzi do połączenia dwóch osobnych dotąd idei” – komentuje Rafał Szabla.

A dr Janicki precyzuje: „Pokazujemy, że w specyficznych kompleksach między związkami światłoczułymi i związkami nieorganicznymi w naturze dochodzi pod wpływem UV do ultraszybkich transferów elektronów. To prowadzi do redukcji stopnia utlenienia i powstania produktów — w tym przypadku monomerów wchodzących w skład cząsteczek DNA” – mówi PAP dr Mikołaj Janicki.

Reakcja, o której mowa, zachodzi dzięki obecności w mieszaninie reakcyjnej wodorosiarczków. Dzięki ich obecności powstają chemiczne słabe oddziaływania pomiędzy atomami siarki, czyli tzw. wiązania chalkogenowe, które umożliwiają w obecności światła UV na ultraszybki transfer elektronu, redukując stopień utlenienia związku organicznego.

Zdaniem dr. Szabli warto teraz zastanowić się, czy nowo opisany typ reakcji może mieć zastosowania w syntezie organicznej. „Bardzo możliwe, że reakcje tego typu mogą odegrać ważną rolę w syntezie nowych cząsteczek i związków organicznych. O ile chemia fotoredoks jest wykorzystywana do syntezy złożonych związków chemicznych, to oddziaływania chalkogenowe otwierają tutaj wachlarz nowych fotochemicznych możliwości” – powiedział.

Mikołaj Janicki zaś dodał: „są też przesłanki, by szukać tego typu reakcji w chemii atmosfery. Tam dochodzi do oddziaływań między atomami siarki, ale nikt nie badał, co się dzieje z takimi układami, kiedy się je naświetli promieniowaniem UV”.

„W niektórych zakamarkach chemii – nie znajdzie się już nowych typów reakcji chemicznych, ale wydaje się, że akurat w fotochemii jest jeszcze wiele do odkrycia” – mówi dr Szabla.

Jak przekształcić energię ze światła na użyteczną dla nas energię zmagazynowaną w związkach chemicznych — to dziś ważne zagadnienie. Dokładne zrozumienie procesów na poziomie molekularnym może mieć praktyczne znaczenie dla projektowania nowych szlaków reakcyjnych.

Badania, które prowadzili badacze, wykorzystują metody chemii kwantowej. Te metody obliczeniowe pozwalają nam symulować strukturę elektronową z podstawowych zasad fizyki kwantowej.

Autorstwo: Ludwika Tomala (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katarzyna TG 30.12.2024 15:40

    > Reakcja, o której mowa, zachodzi dzięki obecności w mieszaninie reakcyjnej wodorosiarczków. Dzięki ich obecności powstają chemiczne słabe oddziaływania pomiędzy atomami siarki, czyli tzw. wiązania chalkogenowe, które umożliwiają w obecności światła UV na ultraszybki transfer elektronu, redukując stopień utlenienia związku organicznego.

    I na takie badania zamiast na bezwartościowe szpryce, równie bezwartościowe startupy promujące chamską digitalizację wszystkiego i wszystkich powinny iść publiczne pieniądze. Bo obecne panele o sprawności 20% raczej przyszłości nie mają.

    Swoją drogą już istniejące rozwiązania – perowskity – bazują właśnie na chalkogenach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!