Liczba wyświetleń: 728
Ukraina rozważa umożliwienie państwom UE i NATO przeprowadzanie w strefie Czarnobyla ćwiczeń z zakresu zapobiegania i likwidacji awarii – przekazała służba prasowa lidera ukraińskiego państwa.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę podpisał dekret o rozwoju zamkniętej strefy wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu, który przewiduje utworzenie w strefie wykluczenia zielonego korytarza dla turystów i zniesienie zakazu fotografowania i nagrywania filmów. „Ukraina planuje otworzyć przed partnerami z państw UE i NATO możliwość przeprowadzania w strefie Czarnobyla ćwiczeń z zakresu zapobiegania i likwidacji awarii” – głosi oświadczenie.
Do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej doszło 26 kwietnia 1986 roku, kiedy to seria wybuchów obróciła w ruinę czwarty reaktor jądrowy. Łączna powierzchnia skażenia promieniotwórczego na Białorusi wyniosła około 46,5 tys. kilometrów kwadratowych (23% łącznej powierzchni). Na Ukrainie skażonych zostało 50 tysięcy kilometrów kwadratowych w 12 obwodach. W wyniku skażenia ucierpiało też 19 rosyjskich regionów o łącznej powierzchni 60 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkiwanych przez 2,6 mln osób.
Tymczasem czarnobylska elektrownia atomowa odebrała 10 lipca nowy bezpieczny sarkofag opracowany przez firmę NOVARKA. Zastąpi on dotychczasową betonową powłokę ochronną reaktora jądrowego nr 4, który uległ zniszczeniu.
Budowa sarkofagu rozpoczęła się w 2012 roku. Z racji jego wymiarów budowa przebiegała dwuetapowo, dwie części sarkofagu połączono w 2015 roku. Na jego budowę według danych ukraińskich mediów przeznaczono 1,5 mld euro. Okres eksploatacji nowego sarkofagu wynosi 100 lat.
Nowy sarkofag działał w trybie testowym od kwietnia tego roku. Po pracy w trybie testowym ruszy eksploatacja badawczo-przemysłowa, która potrwa maksymalnie jeden rok. Po tym czasie czarnobylska elektrownia atomowa otrzyma licencję, przystąpi do eksploatacji w pełnym zakresie, a następnie rozpocznie się demontaż „schronienia nr 4”.
Źródło: pl.SputnikNews.com