Liczba wyświetleń: 668
1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowa ustawa o zawodach pielęgniarski i położnej. Zawiera ona szereg zmian w uprawnieniach i ochronie tych zawodów.
Zgodnie z nowym prawem wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej dopuszczalne jest w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, wolontariatu, ale także umowy cywilnoprawnej. Ten ostatni zapis był przedmiotem protestów środowisk związkowych, gdy uchwalano ustawę. Wywołuje on także kontrowersje w doktrynie prawa pracy, gdzie wiele głosów wskazuje, że wykonywanie pracy przez pielęgniarki w zakładach opieki zdrowotnej nadal nie będzie możliwe w oparciu o umowy zlecenia.
Ustawa zakazuje także dyskryminowania pielęgniarek i położnych ze względu na formę wykonywania zawodu. Odmowa zmiany formy wykonywania zawodu przez pielęgniarkę lub położną wykonującą zawód w podmiocie leczniczym w ramach umowy o pracę nie może także stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.
Inną ważną zmianą jest przyznanie pielęgniarkom i położnym statusu funkcjonariuszy publicznych, co oznacza, że zgodnie z kodeksem karnym za ich znieważanie podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Za naruszenie nietykalności cielesnej grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech.
Ustawa reguluje także m.in. dostęp pielęgniarek i położnych do dokumentacji medycznej oraz zasady udzielania pomocy lub odmowy jej udzielenia pacjentom.
Opracowanie: Grzegorz Ilnicki
Źródło: Lewica
A polityczne szuje, kiedy nadadza sobie tytul funkcjonariusza publicznego??