Nowa ustawa o cmentarzach. Zmiany w przepisach

Opublikowano: 02.11.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1858

Jak donosi Radio Maryja, projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma zostać przyjęty przez rząd do końca roku, a sama ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 czerwca roku następnego. Jakie zmiany w przepisach oznacza nowa ustawa o cmentarzach?

Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci powiedział, że potrzebne jest nowe prawo odnośnie cmentarzy, takie, które odpowiadałoby „współczesnym wyzwaniom”.

Nowa ustawa o cmentarzach oznacza, iż nie będzie już używana karta zgonu w wersji papierowej. Zastąpi ją wersja elektroniczna, i wszystkie informacje zostaną automatycznie przeniesione do państwowej bazy danych.

Ustawa zakłada również, że utworzony zostanie centralny rejestr informacji o cmentarzach i miejscach pochówku. Jest to działanie w ramach tzw. cyfryzacji miejsc pamięci. „Baza będzie dostępna online. Znajdą się w niej mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych, a także inne dodatkowe dane ważne dla obywateli, w tym termin, do którego grób jest opłacony”.

W Polsce koroner jako odrębny zawód funkcjonuje od 2002 roku, choć nie ma ustawowego zdefiniowania. Nowa ustawa o cmentarzach zakłada, że będzie to instytucja wyspecjalizowanego lekarza do stwierdzania zgonu w sytuacjach takich, jak np. znalezienie ciała w miejscu publicznym. „Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu”.

Nowa ustawa o cmentarzach posiada także zmiany odnośnie przedsiębiorstw pogrzebowych.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Radio Maryja, ABC zdrowie, Money.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Adalb 02.11.2022 21:18

    Kolejny projekt debilnego i zamordystycznego prawa dla Polaków , nawet tych zmarłych.

  2. woma123 03.11.2022 00:14

    Hi

    Oczywiście nadal nie ma możliwości przechowywania czy zakopania urny z prochami na własnym terenie, rozsypania prochów chociażby w wyznaczonych miejscach (chociaż co komu szkodzi gdyby to było na przykład zbocze Babiej Góry ?) Cały czas to samo komunistyczne ustawodawstwo . Wszędzie i na każdym kroku . Przemalowane z fasady, ale swej istocie niezmienione. A ja bym chciał aby moje prochy wysypano do Bałtyku, który kocham ! I ci z tego żebym chciał ? Władza wie lepiej ci dla mnie dobre . Nawet po mojej śmierci !

    DuDus

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.