Liczba wyświetleń: 1336
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wraz z innymi specjalistami biorącymi udział w misji Nekton Maldives odkryli dowody na istnienie nieznanego wcześniej ekosystemu – „strefy pułapki”, która tworzy oazę bioróżnorodności na głębokości 500 metrów w Indiach.
Obserwacje ekosystemu prowadzono za pomocą kamer Nekton na pokładzie okrętu podwodnego Omega Seamaster II. Specjaliści zebrali również obszerny zbiór próbek biologicznych i przeprowadzili mapowanie sonarowe obszaru dna. Okazało się, że rekiny i inne duże ryby żywią się mikronektonem – mikroskopijnymi organizmami, które potrafią aktywnie pływać i mają skłonność do migracji pionowej. W nocy mikronekton unosi się na powierzchnię morza, a w dzień opada na głębokość, ale w tym rejonie ugrzęzł na około 500 metrach.
Ekosystem tworzą podwodne warstwy wulkaniczne i skamieniałe pozostałości raf węglanowych, które stanowią podstawę atoli Malediwów. Pionowe klify i łagodnie nachylone tarasy zapobiegają głębszemu nurkowaniu mikroorganizmów, przez co stają się one pożywieniem dziennych drapieżników pelagicznych, w tym tuńczyków, rekinów i dużych ryb głębinowych, w tym kolczatki Neocyttus rhomboidalis i karłowatej beryx Beryx splendens. Naukowcy udokumentowali rekiny tygrysie, rekiny skrzelowe, rekiny tygrysie piaskowe, wydry, rekiny kikutowe, rekiny młoty brązowe, rekiny jedwabiste i rekiny gwiaździste.
Efekt pułapki jest zwykle związany z obszarami o bogatej bioróżnorodności na górach podwodnych i nie był wcześniej obserwowany na wyspach oceanicznych, takich jak Malediwy.
Misja Nekton Maldives, która wypłynęła 4 września, jest koordynowana i zarządzana przez Nekton, instytut badawczy non-profit z siedzibą w Begbroke Science Park w Oksfordzie. Misją jest partnerstwo między rządem Malediwów, Nekton i Oxford University. Celem jest przeprowadzenie pierwszych systematycznych badań życia oceanicznego na Malediwach, od powierzchni do głębokości 1000 metrów.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
przy okazji – pod pozorem – badania rybek i planktonu zbadają pewnie też co cennego mozna ukraśc z morza biednemu krajowi – Malediwom 😀