Liczba wyświetleń: 1743
Centralna Agencja Wywiadowcza USA za pośrednictwem szwajcarskiej firmy specjalizującej się w szyfrowaniu wiadomości przez ponad 50 lat śledziła tajne korespondencje wojskowe i dyplomatyczne ponad stu państw. Tak wynika ze śledztwa opublikowanego we wtorek w internetowej wersji gazety „Tribune de Geneve”.
Mowa o firmie Crypto AG, która od 1952 roku ma siedzibę w kantonie Zug. Firma udostępniała państwom urządzenia do szyfrowania przeznaczone do ochrony poufnych danych i wiadomości.
Od 1958 roku CIA, a następnie niemiecki wywiad zagraniczny (BND) kontrolowały działalność Crypto AG za pośrednictwem podstawionej firmy Minerva w Liechtensteinie. Władze Szwajcarii wiedziały przy tym o działalności wywiadów zagranicznych.
Urządzenia do szyfrowania, opracowane przez Crypto AG, były wykorzystywane w czasie wojen lub do przekazywania danych wrażliwych między ambasadami i rządami. Wywiady USA i Niemiec mogły przy tym śledzić te wiadomości przy pomocy specjalnie tworzonych „dziur” w systemie bezpieczeństwa szyfrowania.
W artykule mowa o tym, że z usług Crypto AG korzystało około 130 krajów, w tym Egipt, Iran, Arabia Saudyjska, Libia i Argentyna. Zaszyfrowane wiadomości były aktywnie przechwytywane przez USA i Niemcy w czasie rozmów z Iranem na temat uwolnienia amerykańskich zakładników, ataków libijskich terrorystów na USA, wojen o Falklandy między Argentyną i Wielką Brytanią, a także w czasie amerykańskiej inwazji na Panamę w 1989 roku.
W 1993 roku niemiecki wywiad porzucił kontrolę nad Crypto AG, ale USA kontynuowały swoje operacje do co najmniej 2012 roku.
W 2018 roku Crypto AG został podzielony na dwie części, z których jedna zaczęła obsługiwać wyłącznie szwajcarskich klientów. Druga, o nazwie Crypto International, jest zorientowana na zagranicznych klientów. Na jej stronie opublikowano oświadczenie o tym, iż nie ma żadnego związku z Crypto AG czy też amerykańskim i niemieckim wywiadem, lecz jest prywatną firmą, która w 2018 roku wykupiła markę i aktywy firmy w Zug.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Procesory Intela, Motoroli, qualcom czy inne chińczyki mają tak samo.