Niebezpieczne orzecznictwo ETPC w kwestii imigrantów

Opublikowano: 24.03.2025 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 840

Wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dają „prawo powrotu” dla migrantów wydalanych z Europy. ETPC odmówił ponownego rozpatrzenia sprawy Sharafane przeciwko Danii. Oznacza to teoretycznie, że euro-prawo obecnie zakazuje wszystkim państwom europejskim trwałego wydalania kogokolwiek ze swojego terytorium, nawet najgorszych przestępców, którzy są obywatelami innych państw.

29 stycznia 2025 r. Dania wystąpiła z wnioskiem o skierowanie tej sprawy do Wielkiej Izby. Oznacza to odwołanie się od poprzedniego wyroku ETPC. Zdaniem rządu duńskiego orzeczenie w sprawie Sharafane „podnosi poważne pytania dotyczące interpretacji i stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności w odniesieniu do suwerennego prawa państw do kontrolowania wjazdu, pobytu i wydalania cudzoziemców”.

W dniu 17 marca 2025 r. Wielka Izba wydała orzeczenie ostatecznie odrzucające wniosek Danii. Potwierdzono w ten sposób, że „prawo powrotu” wydalanych cudzoziemców na zasadzie precedensu, który może być zastosowany we wszystkich krajach europejskich.

To ważna sprawa, bo wydany wcześniej w tej sprawie 12 listopada 2024 r. wyrok podważał kompetencje państw w sprawach imigracyjnych. To wyraźne rozszerzenie sobie prerogatyw przez Europejski Trybunał. ETPC zastępuje państwa w określaniu ich polityki imigracyjnej i bezpieczeństwa publicznego.

Na wokandzie jest kolejna sprawa tego typu, a wnioskodawcą, któremu grozi deportacja, jest niejaki Ahmed Kvadrani Abukar, 37-letni Somalijczyk, który przybył do Danii w wieku 8 lat. Abukar był skazywany za przestępstwa 24 razy, w tym 14 razy na karę więzienia. Chodziło o przestępstwa związane z narkotykami, użycie noża, kradzieże i przemoc.

Zgodnie z orzeczeniem duńskiego Sądu Najwyższego, które stało się prawomocne 1 maja 2024 r., Abukarowi grozi deportacja do Somalii i dwunastoletni zakaz powrotu. Skarży się on na decyzję o wydaleniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, powołując się na swoje prawo do „poszanowania życia prywatnego”.

Zgodnie z nowym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącym „prawa powrotu” wydalonych cudzoziemców, Dania musi teraz udowodnić europejskim sędziom, że pan Abukar będzie mógł powrócić na duńską ziemię po dwunastu latach. Jeśli nie udowodni, nie będzie mogła dokonać ekspulsji.

Autorstwo: BD
Na podstawie: ECLJ
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 24.03.2025 14:01

    Jeśli nasze sprzedajne św!nie będą nadal popierać Izrael w tym co robi na Bliskim Wschodzie, to zgotują nam tu piekło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.