Liczba wyświetleń: 932
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt zapowiedział, że rząd zainwestuje 215 mln funtów na innowacyjny projekt robotyzacji usług w ramach NHS. W niedalekiej przyszłości roboty mają pomagać pacjentom z demencją, leczyć choroby nowotworowe i wykonywać proste operacje.
Owa „najbliższa przyszłość” według planów Hunta ma nadejść już za dwadzieścia lat, ale już teraz trzeba zająć się inwestowaniem w rozwój sztucznej inteligencji i robotyki w służbie medycyny. „Kolejna generacja innowacyjnych metod leczenia”, jak określa ją minister Hunt, będzie dotyczyła wielu aspektów medycyny. Już niedługa nowoczesna technologia będzie powszechnie stosowania w profilaktyce, gdy „roboty” dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji będą radzić nam co robić, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Z kolei w nieco dłuższej perspektywie możliwe będą konsultacje pacjentów z robotami twarzą w twarzą, a także większy udział cyberrozwiązań w chirurgii i opiece długoterminowej. To, co dziś wydaje się jakby wyjęte z filmu sci-fi, jutro ma okazać się rzeczywistością.
Będzie to możliwe o ile rzecz jasna Wielka Brytania odpowiednio wcześnie zainwestuje w rozwój tego sektora. Sekretarz ds. Zdrowia wezwał naukowców i firmy technologiczne do proponowania nowych innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Jednocześnie Departament Zdrowia zlecił przygotowanie specjalnego rządowego raportu dotyczącego wykorzystania najnowocześniejszych technologii i sztucznej inteligencji w medycznie.
„Chcemy wykorzystać technologię do opracowania nowej generacji innowacyjnych metod leczenia w ramach długofalowego planu rządu dla NHS” – mówił Hunt. „Dlatego chcę, aby wiodący na świecie naukowcy, badacze i eksperci współpracowali z personelem medycznym w celu opracowania innowacji, które pozwolą ludziom nie tylko żyć dłużej, ale i zdrowiej”.
„Rozpaczliwie potrzebujemy innowacji w opiece zdrowotnej” – to z kolei słowa profesora medycyny molekularnej i kardiologa, dra Erica Topola. „Sztuczna inteligencja jest obecna już w każdym aspekcie naszego życia – od nawigacji po rozpoznawanie głosu – i teraz będzie stosowana w opiece zdrowotnej”.
Według Hunta uważa, że NHS powinno uczyć się od takich krajów jak Japonia, Hongkong i Korea i używać robotów w domach opieki, aby zapewnić fizyczną pomoc, komfort i towarzystwo osobom starszym. I jest gotów zainwestować grube pieniądze na rozwój i badania. Szkoda tylko, że NHS brakuje finansów na normalne funkcjonowanie…
Źródło: PolishExpress.co.uk