Liczba wyświetleń: 2176
Naukowcy udoskonalili technologię wytwarzania granulek, które służą rolnikom jako nawozy i powstają z mączki wapiennej czy kredy jeziornej. Teraz granulki mają niemal idealne rozmiary, nawozy są trwalsze, a do ich produkcji potrzeba mniej energii.
Technologia granulacji surowców mineralnych oraz prototyp stanowiska do granulacji powstały na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jak poinformowała rzeczniczka uczelni, technologia jest gotowa do konercjalizacji i została zaprezentowana podczas tegorocznego Demo Day Innowacji 4.0.
Jak wyjaśnił w materiale popularyzatorskim dr hab. inż. Krzysztof Mudryk z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki URK, instalacja badawcza pozwala produkować granulaty nawozowe dla rolnictwa z dużo większą precyzją. Obecnie „część granulatów nie spełnia wymagań, powstaje tak zwane nadziarno i podziarno, które stanowi nawet około 40 proc. produkowanego granulatu. Dlatego też podjęliśmy badania, które pozwalają zminimalizować te ilości do około 5 proc. To jest bardzo istotne ze względu na nakłady energetyczne i na wydajność procesów produkcji” – podkreślił kierownik projektu.
Instalacja składa się z trzech głównych elementów. „Pierwszym elementem jest talerz granulujący, w którym inicjowane są granule nawozowe. Po utworzeniu granul materiał transportowany jest do kolejnego elementu, w którym może być dodawana otoczka wzmacniająca. Tak otoczkowane granulaty są następnie poddawane procesowi suszenia — tak, aby końcowy granulat miał odpowiednią wytrzymałość i wilgotność, co pozwala go na przykład magazynować w dłuższym okresie czasu” – opisał dr hab. Mudryk.
Sednem innowacji jest możliwość odbierania z talerza granującego granul o odpowiednich kształtach i rozmiarach. Użytkownik sam decyduje, jaka geometria granult będzie transportowana do kolejnych elementów instalacji.
Naukowiec zapewnił, że technologia jest wydajniejsza w stosunku do klasycznych instalacji, a jednocześnie pozwala na zmniejszenie zużycia energii o około 20-25 proc. Granulki mogą być pokryte powłoką o zwiększonej wytrzymałości lub taką, która pozwala uzyskać efekt opóźnionego rozkładu nawozu w glebie. Oprócz otoczki, granulki są intensywnie obtaczane w strumieniu ciepłego powietrza, co zwiększa ich gęstość. Wszystkie te cechy podnoszące jakość granul nawozowych uzyskiwane są w jednym procesie produkcyjnym.
Autorstwo: PAP
Na podstawie: Centrum Transferu Technologii UR.
Źródło: NaukawPolsce.pl
„…powstały na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.” Jak w artykule sprzed tygodnia, zachodzi pytanie, dlaczego nie będzie produkowane(na pewno w pl)?🤣
Kupa bzdur. Dokładnie taka technologia jest stosowana w produkcji nawozów od ponad 20 lat. I zdaje się, że nawet opatentowana.
A wypowiedź kierownika badań, to już pitolenie kompletnego beztalencia.
Jeżeli problemem jest odpowiednia frakcja granulatu, to montujemy 2 siatki , jedna nad drugą- u góry duże oczka (oczko ciut większe niż chcemy mieć granulat, na dole małe(wymiar oczka ciut mniejszy itd.). Wtedy po górnej leci nadziarno, po dolnej gotowy produkt, pod dolną podziarno. Produkt gotowy pakujemy, pod i nadziarno zawracamy do produkcji. Koniec badań;nie ma za co panie kierowniku:))