Naukowcy wyhodowali u świń „ludzkie” zęby

Opublikowano: 01.05.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 224

W laboratoriach Uniwersytetu Tufts w Bostonie doszło do znaczącego przełomu w dziedzinie stomatologii regeneracyjnej. Zespół badawczy pod kierownictwem profesor Pameli Yelick z powodzeniem wyhodował struktury zbliżone do ludzkich zębów w szczękach świń, otwierając drogę do przyszłości, w której utracone zęby będzie można zastąpić ich biologicznymi odpowiednikami.

W przeprowadzonym eksperymencie naukowcy połączyli ludzkie komórki miazgi zębowej z komórkami nabłonka zębów świń. Powstałe w ten sposób komórki umieszczono w biodegradowalnych rusztowaniach wykonanych z oczyszczonych z komórek świńskich fragmentów zębów. Całość została następnie wszczepiona w szczęki dorosłych świń rasy Yucatan mini pigs – zwierząt o anatomicznych cechach zbliżonych do ludzkich.

Po dwóch do czterech miesiącach monitorowania eksperymentalnych wszczepów, wyniki okazały się zdumiewające. Wyhodowane struktury zębowe przechodziły etapy rozwoju typowe dla naturalnych zębów – tworzyły się warstwy dentyny, cementu oraz więzadło przyzębne, które odpowiada za stabilność zęba w kości szczęki.

Profesor Yelick określiła rezultaty eksperymentu jako „piękne małe zęby, które wyglądają jak naturalne ludzkie zęby”. Choć nie doszło do ich wyrżnięcia się przez dziąsła – zgodnie z założeniami eksperymentu tempo wzrostu było porównywalne z naturalnym cyklem rozwojowym zębów u świń, co budzi nadzieję na zastosowanie tej metody w przyszłości u ludzi. Naukowcy nie ukrywają ostrożnego optymizmu. „Nie są to jeszcze idealnie uformowane zęby, ale jesteśmy przekonani, że pewnego dnia stworzymy funkcjonalny biologiczny substytut” – powiedziała prof. Yelick.

Obecnie stosowane implanty stomatologiczne, mimo swojej skuteczności, niosą ze sobą pewne ograniczenia – ryzyko resorpcji kości szczękowej, infekcji oraz ograniczoną żywotność (średnio 10–15 lat). Tymczasem bioinżynieryjne zęby, wyposażone w żywą miazgę oraz naturalne więzadło przyzębne, mogą oferować znacznie lepsze dopasowanie biologiczne i dłuższą trwałość. Profesor Yelick wskazuje, że już sama możliwość stworzenia biologicznego korzenia zęba, na którym można by osadzić sztuczną koronę, byłaby ogromnym krokiem naprzód. „To mogłoby zrewolucjonizować nie tylko stomatologię, ale i ogólne zdrowie pacjentów” – dodała.

Zespół z Tufts planuje kolejne fazy badań, które mają na celu stymulację wzrostu bioinżynieryjnych zębów bezpośrednio w ludzkiej jamie ustnej – bez konieczności uprzedniego hodowania ich w laboratorium. Kluczowe będą dalsze testy dotyczące funkcjonalności i długoterminowej stabilności takich zębów. Naukowcy wyrażają nadzieję, że w ciągu najbliższych 5–10 lat możliwe będzie wyhodowanie w pełni ludzkich zębów bez udziału komórek zwierzęcych, co znacząco zwiększyłoby akceptację kliniczną tej metody.

Wyniki badań zostały opublikowane pod koniec 2024 roku w renomowanym czasopiśmie „Stem Cells Translational Medicine”, a ich szczegóły znalazły się w numerze 2 (14) z 2025 roku. O odkryciu szybko poinformowały media na całym świecie, w tym MIT Technology Review i liczne portale medyczne.

Choć idealnym rozwiązaniem pozostaje zachowanie własnych zębów przez całe życie, przełomowe badania zespołu prof. Yelick przybliżają nas do momentu, w którym utrata zęba nie będzie już nieodwracalna. Przyszłość stomatologii może stać się bardziej biologiczna – i bliższa naturze niż kiedykolwiek wcześniej.

Autorstwo: Aurelia
Ilustracja: WolneMedia.net
Na podstawie: „Stem Cells Translational Medicine”
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Grohmanon 01.05.2025 14:23

    Jak spojrzeć na zęby świni to bardziej one przypominają ludzkie niż te u małpiatych.
    Ciekawa zależność. Być może Semici, niezależnie od wyznawanej religii, wiedzieli nieco więcej na temat genezy ludzkości i z tego tytułu wystrzegali się konsumpcji martwych ciał wieprzowatych.

  2. sga 01.05.2025 15:48

    branza dentystyczna modli sie by to nigdy nie nastapilo
    i zapewne dziala w tym kierunku 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.