Liczba wyświetleń: 651
Strategia militarna USA oparta na stosowaniu dronów jest nieskuteczna – informuje raport amerykańskich naukowców. Brytyjski dziennik „The Guardian” zanalizował studium przygotowane przez pracowników naukowych uniwersytetów: Stanforda i Nowojorskiego, dotyczące skutków stosowania przez Amerykanów tych maszyn w Pakistanie. Zdaniem autorów publikacji, używanie bezzałogowych samolotów zwiększa liczbę cywilnych ofiar i zachęca Pakistańczyków do rekrutowania się do partyzantki.
Zdaniem ekspertów strategia związana z użyciem dronów jest nieskuteczna politycznie, przynosi znaczną liczbę ofiar cywilnych, a także stanowi wyraz lekceważącego stosunku wobec prawa międzynarodowego, podkopując jego autorytet. Strategia militarna stosowana przez rząd Baracka Obamy dramatycznie wpływa też na życie Pakistańczyków. Ich rodziny boją się uczestniczyć w jakichkolwiek wydarzeniach publicznych, takich jak śluby czy pogrzeby, obawiając się, że drony omyłkowo zidentyfikują je jako talibów bądź bojowników Al-Kaidy. Raport jednoznacznie podważa sensowność określania strategii z użyciem dronów jako chirurgicznie precyzyjnej i minimalizującej koszta ludzkie.
Trudno jednoznacznie określić liczbę ofiar tego programu, zadanie to utrudniają bowiem starania władz USA mających na celu całkowite wyłączenie go z demokratycznej kontroli. Szacuje się, że od czerwca 2004 r. do połowy września tego roku w Pakistanie zginęło od 2 562 do 3 325 osób, spośród których od 474 do 881 stanowili cywile, w tym 176 dzieci. Liczby te opublikowało Biuro Dziennikarstwa Śledczego, szacujące liczbę rannych na kolejne 1,3 tys. osób. Szokujące jest to, że wysocy rangą przedstawiciele partyzantki stanowią raptem 2% ofiar bezzałogowych samolotów. Nieskuteczność i okrucieństwo strategii amerykańskiej armii zwiększa wrogość Pakistańczyków wobec USA. Badanie pokazuje, że aż 74% z nich postrzega to państwo jako swojego wroga.
Atmosfera poczucia zagrożenia przytłacza tak mieszkańców, jak i pracowników humanitarnych. Przedstawiciele obu grup boją się w tym kontekście nawet udzielać pomocy rannym na skutek ataków. W wyniku całodobowego zagrożenia ze strony dronów stanowczo pogarsza się zdrowie psychiczne mieszkańców północno-zachodniego Pakistanu.
Autorzy opracowania zwracają ponadto uwagę, jak duże zagrożenie stanowi upowszechnianie się bezzałogowych samolotów, które trafiają obecnie do arsenału wojskowego coraz większej liczby państw na świecie.
Opracowanie: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica
Są diabelnie skuteczne! 2,5-3,5 tysiąca zabitych osób bez strat własnych. Przy tym zabito kilkudziesięciu partyzantów! „Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich”-historia lubi się powtarzać.
Hmmm a to przypadkiem nie poligon doświadczalny przed wprowadzeniem dronów do nadzoru w uerokołchozie? Już zaczynają kombinować z granicami…
Wasze komentarze uderzają w sedno tej historii , a od siebie dorzucę że raport może i mówi ,,jakąś,, ich prawdę z nawet prawdziwymi danymi , tylko po co on został spłodzony ? 😉 wszyscy wiedzą , ale to napiszę , dla ogólnego zaciemnienia sytuacji , że niby się przejmują czymkolwiek .