Liczba wyświetleń: 1286
Powstaje komputer, który próbuje działać według tych samych zasad co ludzki mózg. Obliczenia wykonywane są przez 2,3 miliona symulowanych neuronów, które przypominają te znajdujące się w naszym mózgu. Sztuczny mózg otrzymał imię „Spaun”.
Komputerowy mózg otrzymał 6 różnych zadań, które testowały jego zdolność rozpoznawania cyfr, przywołania informacji z pamięci, podawania numerów i pełnych wzorów. Sieć poznawcza symulowana jest przez specjalną pamięć operacyjną. Tak jak człowiek, Spaun może wyświetlać obrazy „w wyobraźni”, a potem dzięki reakcji silnika narysować je z ramienia robota.
Wydajność sztucznego mózgu jest podobna jak w przypadku mózgu człowieka. Na bazie przeprowadzonych testów, badawcze stwierdzili 94% skuteczności Spauna. Ważną rzeczą jest fakt, iż komputerowy mózg częstokroć wybiera lepsze rozwiązania aniżeli mózg człowieka, mając za punkt wyjścia te same dane.
Chris Eliasmith z Uniwersytetu Waterlook w Ontario w Kanadzie, główny autor prac, jest bardzo zadowolony ze swojego wynalazku. W wywiadzie dla CNN stwierdził, że „Spaun nie zawsze jest mądrzejszy od przysłowiowej małpy, ale czasami potrafi prześcignąć człowieka. Obecnie pracujemy nad poprawą jego efektywności i mocy obliczeniowej”.
Opracowanie: Victor Orwellsky
Na podstawie: singularityhub.com, directorblue.blogspot.com, ewallstreeter.com
Źródło: Kod Władzy
Gdyby założyć, że świadoma część mózgu przetwarza kilka bitów na sekundę, to podświadoma przetwarza kilka milionów. Tak więc dopiero najlepszy kwantowy komputer może jej dorównać.