Liczba wyświetleń: 866
Susja, mała wioska położona na południowych wzgórzach Hebronu od pokoleń zamieszkiwana jest przez Palestyńczyków. Wciśnięta pomiędzy izraelskie osiedla, konsekwentnie doświadcza odmowy zezwoleń na budowę podstawowej infrastruktury oraz dziesiątków nakazów wyburzeń różnych konstrukcji. Susja jest jedną wielu palestyńskich wiosek „nie uznawanych” przez władze Izraela.
Wiele z tych nakazów rozbiórki nigdy nie zostało wykonanych, ale ostatnio prawicowa organizacji izraelska Regavim złożyła petycję (sprawa HCJ 1556/12) do izraelskiego Sądu Najwyższego (HCJ), z żądaniem, aby wszystkie “nielegalne przyczółki” w palestyńskiej wiosce Susiya zostały natychmiast zniszczone przez Izraelską Administrację „Cywilną.”
W środę, 13 czerwca 2012, przedstawiciele izraelskiej administracji cywilnej dostarczyli mieszkańcom Susji mapy, na których zidentyfikowano trzy obszary, które mają zostać wyburzone. Na danym obszarze istnieje około 51 obiektów, jesli zostaną one wyburzone pozbawią dachu nad głową około 16 osób.
Mapy przyszły z listem, w którym dano społeczności 3 dni na złożenie sprzeciwu. Na wniosek organizacji „Rabini na rzecz Praw Człowieka” (RHR), ICA rozszerzyła ten termin do niedzieli, 24 czerwca 2012 roku. RHR złoży sprzeciw w odpowiednim czasie, ale oczekuje, że sprzeciw zostanie odrzucony. Tak więc, RHR jednocześnie dzięki tej zwłoce przygotuje petycję, której celem będzie zamrożenie nakazów rozbiórki (też mało prawdopodobne), oraz finalizację proponowanego planu zagospodarowania miejscowości Susiya, która zostanie wysłana do ICA do rozpatrzenia. Jest również mało prawdopodobne, że ICA zatwierdzi plan zagospodarowania gminy, ale procedury te mogą ewentualnie opóźnić wyburzenia o kilka miesięcy.
Niestety, coraz więcej środków prawnych mogących zapobiec wyburzeniom zostało wyczerpanych, a ICA wydaje się być zdeterminowana, aby wysiedlić Palestyńczyków z Obszaru C (62% Zachodniego Brzegu) do bantustanów na obszarach A i B. Wyburzenia wydają się być nieuniknione, jeśli ich kwestionowanie zostanie ograniczone do izraelskich sądów. Dlatego też mieszkańcy Susiya apelują o pomoc międzynarodową zarówno w celu nagłośnienia ich sprawy w mediach oraz do stosowania presji dyplomatycznej na rząd Izraela, w celu powstrzymania wyburzeń.
Zabudowania w Susiya, które są zagrożone wyburzeniem obejmują domy, schronisko dla zwierząt, cysterny wodne, ekologiczne źródło energii elektrycznej, szkołę, przychodnię zdrowia i centrum kulturalne. Niektóre z tych budynków powstały przy pomocy Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej i Departamentu Ochrony Cywilnej (ECHO), Polskiego MSZ, Niemieckiego MSZ i ActionAid Australia.
Informację, jak można zaprotestować, znajdziesz TUTAJ.
Źródło: Kampania Solidarności z Palestyną