Najstarsza cywilizacja?

Opublikowano: 21.06.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 451

Tym razem wybrałem się na Śląsk, do Rybnika, by porozmawiać o najstarszych cywilizacjach na Ziemi z panem Andrzejem Kapłankiem- autorem książek, podróżnikiem, geologiem i byłym górnikiem. Mój rozmówca odwiedził ok. 100 krajów w tym te, gdzie istnieją ślady po zaawansowanych cywilizacjach sprzed tysięcy lat. Wydaje się, że ślady po najstarszych cywilizacjach na Ziemi giną za horyzontem ustaleń archeologów. Oficjalnie datuje się, że ok. 4000 lat temu w południowej Mezopotamii pojawili się Sumerowie i to oni stworzyli najbardziej odległą w czasie zaawansowaną kulturę techniczną wraz z pismem klinowym. Okazuje się jednak, że granica między historią i prehistorią jest tylko teoretyczna. W praktyce już ponad 10 000 lat temu powstały miasta i “kultowe” centra na terenie współczesnej Turcji i Syrii. W Ameryce Południowej, istnieje stanowisko archeologiczne Monte Verde, gdzie ślady osadnictwa cofają nas o ponad 30 000 lat! Wciąż pomimo upływu czasu poszukujemy odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania. Kto jest twórcą najstarszych cywilizacji? Kiedy doszło do ich narodzin? Jak radzono sobie z transportem, ustawianiem, obróbką najcięższych i najtwardszych bloków skalnych?

1

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.