Liczba wyświetleń: 2741
Z raportu Prokuratora Generalnego Ontario i Biura Głównego Koronera wynika, że mężczyzna po czterdziestce został poddany eutanazji po tym, jak po otrzymaniu trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19 wystąpił u niego „zespół poszczepienny”
Sprawa ta wpisuje się w sedno dwóch kontrowersyjnych kwestii. Jedną z nich jest wpływ szczepionek przeciwko COVID-19. W trakcie pandemii protesty i sprzeciw wstrząsnęły krajem od czasu wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Po drugie, procedura eutanazji (MAiD) dla pacjentów niebędących w stanie terminalnym jest przedmiotem debaty ustawodawców od czasu, gdy rząd federalny Kanady rozszerzył jej kwalifikowalność w 2021 r.
Jak podano w raporcie, u mężczyzny, który od dawna cierpiał na chorobę psychiczną, wystąpiła niepożądana reakcja na szczepionkę. Według raportu mężczyzna, określany jako pan A, doznał „pogorszenia sprawności funkcjonalnej” po otrzymaniu trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Mimo licznych konsultacji z ekspertami i badań klinicznych nie udało się uzyskać „jednoznacznych wyników diagnostycznych”.
Mężczyzna miał historię poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym traumę i depresję, zauważa raport. Został przyjęty do szpitala z powodu natrętnych myśli o śmierci co najmniej dwa razy. „Oceniający z MAiD wyrazili opinię, że najbardziej uzasadnioną diagnozą stanu klinicznego pana A był zespół poszczepienny, zgodny z zespołem przewlekłego zmęczenia, znanym również jako encefalomyelitis mielialgiczna” – czytamy w raporcie.
Sprawa została przedstawiona w raporcie jako jeden z „ilustrujących przykładów” złożonych przypadków, które podczas oceny stwarzały „wyzwania legislacyjne i praktyczne”. „Wiele złożonych chorób przewlekłych to połączenie czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych” – informuje dokument. W raporcie zauważono, że oceny psychiatryczne są przydatne w określaniu przyczyn wniosku o MAID. Chociaż psychiatrzy byli zaangażowani w leczenie pana A, rola psychiatrii w przypadku tego mężczyzny była „potencjalnie niedostatecznie wykorzystana”, jeśli chodzi o ocenę jego kwalifikowalności do MAID, stwierdzili autorzy. W raporcie odnotowano, że w badaniu pośmiertnym nie stwierdzono żadnych patologicznych wyników. Wyniki potwierdziły, że u pana A. występowały „poszczepienne zaburzenia układu somatycznego z zespołem stresu pourazowego i depresją”.
Innym przypadkiem związanym z COVID-19 był mężczyzna po 40. roku życia, który cierpiał na tetraplegię po wypadku samochodowym. W raporcie stwierdzono, że pandemia mogła przyczynić się do podatności pacjenta z powodu izolacji społecznej.
Kanada ma jedno z najbardziej liberalnych praw dotyczących śmierci wspomaganej medycznie na świecie. Rząd pracuje również nad rozszerzeniem kwalifikowalności dla osób cierpiących wyłącznie na chorobę psychiczną, choć decyzja w tej sprawie została odroczona do marca 2027 r.
W 2022 roku MAID odpowiadał za 4,1 procent zgonów w Kanadzie.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net