Liczba wyświetleń: 754
Lasy Państwowe oraz południowoafrykańska organizacja Endangered Wildlife Trust za działania na rzecz ochrony środowiska zostały uhonorowane Nagrodami UNESCO Sułtana Kabusa.
Nagroda zostanie wręczona przedstawicielowi Lasów Państwowych podczas Światowego Forum Naukowego, które odbędzie się pod koniec listopada w Rio de Janeiro.
Nagroda jest przyznawana co dwa lata za wspieranie wysiłków na rzecz ochrony środowiska i za promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Przyznaje ją dyrektor generalny UNESCO w oparciu o rekomendacje jury. Rekomendując Lasy Państwowe jurorzy zwrócili uwagę, że pokazują one jak zrównoważone zarządzanie lasami przynosi korzyści ekologiczne, społeczne oraz ekonomiczne. Docenili także, że głównym celem Lasów Państwowych jest utrzymanie dostępności lasów dla społeczeństwa i zwiększenie jego świadomości ekologicznej.
Lasy Państwowe, które działają od 89 lat, to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje na prawie jednej trzeciej powierzchni Polski.
Na podstawie: Lasy Państwowe, Ministerstwo Środowiska
Źródło: Ekologia
Hurra! Wreszcie jakiś pozytywny news!
Ręka rękę myje.
Choć faktycznie ilekroć spotykałem się z urzędnikami najniższego szczebla w lasach państwowych tyle razy byli oni wyjątkowo ludzcy i nastawieni proedukacyjnie. Nie chcieli za wszelką cenę wlepiać kar i stosować przepisów, ale dało się z nimi pogadać.
Uuuuu to już wiadomo co się stanie z lasami…
Dużo chodzę po lesie, interesuję się grzybami i ziołami, choć również jagodami i całą przyrodą. Niestety lasy nasze są coraz mocniej eksploatowane, ja nie jestem wcale tak optymistycznie nastawiony. Tną ostatnio już do przesady, piękne zdrowe drzewa hurtem. Pewne gatunki roślin potrzebują ściółki która wiele lat się formuje z rozkładanych przez grzyby i bakterie gałęzi i liści, nowo posadzony las to zupełnie inne środowisko niż 200-letni stary las.
Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości miejsc chronionych. Nowe lasy nie zastąpią roślinom starych ale za to są idealne do ścinki, to z młodych lasów musimy robić deski a stare zostawmy przyrodzie.
Pozdrawiam tym razem nie Was a las 🙂
Po co lasy państwowe? Zamiast wykładania bajońskich sum na taką bzdurę, powinno się uczyć dzieci, że człowiek walcząc z naturą popełnia samobójstwo. Niestety tak prosta idea prędko nie przejdzie, bo obecne światowe władze sami nie mają pojęcia o tak prostych zasadach życia na planecie Ziemia.
Ludzie, większość tzw lasów to nie lasy tylko uprawy leśne.
Z lasem to ma niewiele wspólnego.
To tak jak większość z Was ma meble z „drewna” 😉
Lasy = fabryka drewna – to jest właśnie gospodarka leśna. Tną i sadzą nowe, rzędami, jak za komuny, a potem zapraszają do lasu mieszczuchów i mówią im o ekologii. Ale i tak jest lepiej niż oglądać gołe pole i wspomnienie o lesie – być może za to ta nagroda.
Ostatnio jakiś „mędrzec” (nie pomnę który to polityk) wskazywał na straty jakie przynosi Białowieski PN, bo „marnuje się tam tyle drewna, które gnije”.
Mieszkam na obrzeżu Puszczy Noteckiej. To przepiękne lasy. Niestety, od paru lat, puszcza jest wycinana na potęgę. W przeciągu całego życia nie widziałem tak intensywnej wycinki lasów. To co się dziś dzieje, to już rabunek a nie gospodarka leśna. Pod piły idą 30 letnie drzewa które później w ramach tzw. współspalania lądują w kotłach energetycznych a państwo jeszcze dopłaca do tego procederu, twierdząc, że tym wypełnia europejskie dyrektywy dotyczące produkcji tzw. zielonej energii. Płakać się chce patrząc na tę masakrę…