Na Uniwersytecie Warszawskim powołano Zespół ds. Prostego Języka

Opublikowano: 03.09.2024 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 902

Opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej, organizacją szkoleń oraz popularyzacją wiedzy na temat prostego języka zajmie się Zespół ds. Prostego Języka, który powołano na Uniwersytecie Warszawskim – poinformowała uczelnia.

Zespół powołał 26 sierpnia br. prof. Sławomir Żółtek, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia.

„Prosty język to sposób komunikacji między instytucją a odbiorcą niespecjalistycznym. Dzięki jego stosowaniu czytelnik zrozumie komunikat po pierwszej lekturze, szybko znajdzie w tekście informację, której szuka, a także nie popełni błędów, gdy będzie wykonywać jakiekolwiek czynności na podstawie tego komunikatu” – mówi, cytowana w komunikacie UW, prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki, która koordynuje prace Zespołu.

Pomysł jego powołania powstał na Wydziale Polonistyki UW w środowisku skupionym wokół Fundacji Języka Polskiego. W skład Zespołu ds. Prostego Języka weszły językoznawczynie i specjalistki ds. upraszczania języka, przedstawiciele studentów i doktorantów oraz osoby, które na co dzień zajmują się potrzebami i wyzwaniami komunikacyjnymi, ponieważ kierują biurami mającymi stały kontakt z członkami społeczności akademickiej.

Jak informuje Uniwersytet Warszawski, Zespół zajmie się przede wszystkim opracowaniem prostojęzycznych standardów komunikacji akademickiej, organizacją szkoleń i warsztatów z prostego języka dla różnych grup społeczności uniwersyteckiej oraz popularyzacją wiedzy na temat prostego języka.

Uczelnia przypomina, że komunikację upraszczają coraz liczniejsze urzędy, instytucje i firmy prywatne. Część z nich podpisała Deklarację prostego języka. W listopadzie 2023 roku do grona sygnatariuszy deklaracji dołączył Uniwersytet Warszawski.

„Decyzja o podpisaniu dokumentu wynikała ze zmieniających się potrzeb komunikacyjnych, w tym potrzeb społeczności akademickiej. Osoby pracujące i studiujące na UW czytają i piszą nie tylko opracowania naukowe. Na co dzień mają do czynienia również z podaniami, regulaminami, instrukcjami, decyzjami administracyjnymi i innymi dokumentami urzędowymi – tłumaczy prof. Kresa. – Dodatkowo współczesna kultura sprawia, że codziennie dociera do nas bardzo dużo informacji, mamy kłopoty ze skupieniem, teksty użytkowe zwykle skanujemy wzrokiem, a nie czytamy, chcemy zaoszczędzić czas również podczas czytania. Prosty język jest odpowiedzią na te potrzeby” – dodaje.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 03.09.2024 18:10

    Oprócz Zespołu ds. Prostego Języka niezbędna jest jeszcze Komisja ds. Prostego Języka, jakiś Polskojęzyczny Organ Nadzoru ,Grupa Kontaktu z Językiem no i Jednostki Wdrażania Nowomowy:)
    Także jakieś 100 zaufanych partyjnie osób znajdzie zatrudnienie na koszt podatnika:) za 12 milionów rocznie:)
    – prostym językiem będzie ten teges gites majonez:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.