Liczba wyświetleń: 895
Naukowcy z planetarium z USA i Kanady doszli do wniosku, że warunki chemiczne w oceanie pod lodem na Enceladus przyczyniają się do powstania i istnienia życia na tym księżycu Saturna. Odpowiednie wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Acta Geochimica et Cosmochimica”.
Christopher Glyayn, jeden z autorów badania, sugeruje, że Enceladus „coraz bardziej aspiruje na kandydata na drugiego źródło życia (po Ziemi – red.) w Układzie Słonecznym”.
Naukowcy wykorzystali dane z urządzenia Cassini, który pobrał próbki podczas emisji z gejzerów Enceladusa. Analiza danych planetarnych wykazała wysoki poziom przy tych emisjach dwutlenku węgla i innych związków, które pozwoliły im na założenie, że woda Saturna zawiera wiele składników mineralnych.
Te materiały planetarne wykorzystano do skonstruowania modelu, który opisuje właściwości chemiczne oceanu pod lodem Enceladus. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, w wodach oceanu Saturna jest taka sama zawartość soli, jak w oceanach Ziemi. Ponadto, wykryto tam wiele sody i wysoką alkaliczność (wartość pH wody wynosi 12).
Podobne warunki, jak w oceanach Enceladus, stwierdzono w Mono Lake w Kalifornii. W wodach jeziora jest co prawda dużo soli i sody i nie ma w nim ryb, ale występują bakterie tj. GFAJ-1 i inne organizmy, tolerujące letalne stężenia arsenu.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
To jest właśnie przykład potrzebnych badań.
Wyniki na pewno bardziej się przydadzą, niż spekulacje na temat gwiazd odległych o setki lat świetlnych.
moim zdaniem nie ma „konfliktu interesów” w badaniach Układu Słonecznego i odległych gwiazd… .. .
Visita interiora terrae