Na KUL-u zapłoną chanukowe świece

Opublikowano: 30.12.2024 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1094

„Boże Narodzenie i Chanuka razem” – czytamy na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zaprasza na specjalne wydarzenie z tej okazji, w ostatni dzień żydowskiego święta.

2 stycznia na KUL-u odbędzie się wydarzenie „W blasku Betlejemskiego Światła Pokoju i Świateł Chanuki. Orędzie Pokoju i Nadziei z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”. „Tegoroczna zbieżność Bożego Narodzenia i Chanuki łączy w sobie dwa wielkie święta, niosące przesłanie światła, nadziei i pokoju. Choć mają one różne korzenie religijne, obie tradycje skupiają się na symbolice światła, które przezwycięża ciemność” – twierdzi katolicki uniwersytet. „Dwa tysiące lat temu Żydzi walczyli z Grekami, aby móc ponownie swobodnie wyznawać swoją religię. Grecy zakazali wszystkich żydowskich rytuałów, zmuszając do oddawania czci ich bogom. Po trzech latach skończył się czas ucisku, a w świątyni zapłonęła menora. Mówi się też o cudzie, którego upamiętnieniem jest święto Chanuka. Zwycięstwo Izraelitów miało konsekwencje w obyczajowości” – czytamy dalej.

„Świątynia musiała być oczyszczona i zostać ponownie poświęcona Bogu Izraela. W tym właśnie czasie odkryto, że znajdowała się w niej mała ilość oliwy, co pozwalało, aby główna lampa – menora paliła się tylko przez jeden dzień” – wyjaśniała przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło. „To była wojna światłości przeciw siłom ciemności. Tak wypełniło się Bożego przykazanie »Niechaj się stanie światłość!«” – mówiła s. Kuryło o starciu żydów z armią króla syryjskiego Antiocha IV. „Zapalając świece podczas święta Chanuki, nasi żydowscy bracia i siostry pamiętają i są wdzięczni za zwycięstwo Bożego światła nad ciemnością oraz nad wrogimi siłami, które próbowały nie tylko ich zniszczyć, ale także chciały unicestwić ich wiarę w jednego prawdziwego Boga” – twierdziła cytowana przez KUL siostra.

„Boże Narodzenie, obchodzone w chrześcijaństwie na pamiątkę narodzin Jezusa, także koncentruje się na symbolice światła. Jezus jest nazywany »Światłem świata«, które przychodzi do ciemności, by dać nadzieję i zbawienie. Tak więc obie tradycje, choć wynikające z różnych historii, niosą podobne przesłanie o triumfie światła nad mrokiem” – czytamy.

Dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego te święta są do siebie tak podobne, że postanowiono zorganizować wspólne uroczystości. „2 stycznia 2025 r., Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL zaprasza na wydarzenie «W blasku Betlejemskiego Światła Pokoju i Swiateł Chanuki. Orędzie Pokoju i Nadziei z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II». Będzie to ostatni dzień Chanuki. Połączenie Betlejemskiego Światła Pokoju z ostatnią świecą Chanuki zwraca uwagę na wspólne wartości, jakimi są pokój, nadzieja i współpraca między Żydami a chrześcijanami” – czytamy.

„Odpalając ostatnią świecę chanukową w obecności Betlejemskiego Światła Pokoju, chcemy podkreślić potrzebę dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, o którą tak zabiegał i apelował Jan Paweł II” – powiedział wicedyrektor Centrum Heschela, ks. dr Paweł Rytel-Adrianik.

Autorstwo: MMP
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print
+11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 30.12.2024 11:53

    czarna sekta to dla mnie grupa hipokrytów, która codziennie utwierdza mnie w przekonaniu, że mam rację:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.