Montana zakazuje produkcji i sprzedaży sztucznego mięsa

Opublikowano: 26.05.2025 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 725

Gubernator stanu Montana w Stanach Zjednoczonych, Greg Gianforte, podpisał ustawę „House Bill 401”, która zakazuje produkcji i sprzedaży mięsa hodowanego w laboratorium na terenie stanu. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2025 roku i mają na celu ochronę tradycyjnego przemysłu hodowlanego i rolniczego w Montanie.

Ustawa, której autorem jest republikański poseł Braxton Mitchell z Columbia Falls, dotyczy produktów określanych jako „mięso hodowane komórkowo”. Obejmuje to mięśnie, tłuszcz, tkankę łączną, krew i inne składniki pozyskiwane poprzez hodowlę komórek w warunkach laboratoryjnych, a nie z uboju zwierząt.

Zgodnie z przepisami, wszelkie placówki detaliczne produkujące, sprzedające lub dystrybuujące tego typu mięso mogą zostać pozbawione licencji. Dodatkowo, osoby naruszające nowe prawo mogą zostać oskarżone o wykroczenie, otrzymać grzywnę lub trafić do więzienia.

Gubernator Gianforte podkreślił, że zakaz jest ważnym krokiem w obronie tożsamości stanu: „Jeśli kiedykolwiek mieliście przyjemność spróbować wołowiny z Montany, wiecie, że nie ma dla niej zamiennika. Podpisując »House Bill 401«, jestem dumny, że mogę bronić naszego stylu życia i ciężko pracujących hodowców, którzy produkują najlepszą wołowinę na świecie” – powiedział.

Poseł Mitchell, który przewodniczy Komisji ds. Rolnictwa Izby Reprezentantów Montany, również skomentował znaczenie ustawy: „Rolnictwo to najważniejsza gałąź gospodarki naszego stanu. Ta ustawa to jasny sygnał – nie pozwolimy, by syntetyczne produkty z wprowadzającymi w błąd etykietami podważyły ciężką pracę rodzin rolniczych i hodowlanych z Montany”.

Montana nie jest odosobniona w swoim podejściu. Wcześniej podobne przepisy wprowadziły już m.in. Floryda, Alabama, Mississippi i Indiana. W stanie Indiana gubernator Mike Braun podpisał ustawę „House Bill 1425”, która wprowadza zakaz sprzedaży, produkcji i etykietowania mięsa hodowanego laboratoryjnie od 1 lipca 2025 roku do 30 czerwca 2027 roku. W tym czasie władze stanowe planują przeprowadzić badania nad wpływem tego typu produktów na zdrowie publiczne, rolnictwo i zachowania konsumenckie. Zgodnie z tamtejszymi przepisami, każde laboratorium lub firma oferująca mięso hodowane komórkowo musi odpowiednio je oznaczać – jako „produkt imitujący mięso”. Firmy, które nie dostosują się do wymogów, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 10 000 dolarów za każde naruszenie. Kolejnym stanem, który rozważa podobne ograniczenia, jest Nebraska.

Zwolennicy zakazów argumentują, że mięso hodowane w laboratorium może stanowić zagrożenie dla lokalnych producentów i prowadzi do dezorientacji konsumentów. Przeciwnicy z kolei twierdzą, że jest to innowacyjna odpowiedź na wyzwania klimatyczne i etyczne związane z tradycyjną hodowlą zwierząt.

Debata na temat przyszłości mięsa hodowanego komórkowo w USA dopiero się zaczyna. W międzyczasie Montana i inne stany stawiają na tradycyjne metody produkcji żywności i chronią interesy lokalnych hodowców, a tym samym wiele miejsc pracy.

Autorstwo: Aurelia
Ilustracja: WolneMedia.net 9CC0)
Na podstawie: Grocery.News
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kazma 26.05.2025 17:48

    Mądrzy i odważni ludzie chronią interesy lokalnych hodowców, ale chronią też zdrowie i kulturę wszystkich ludzi zamieszkujących ten stan i oby było takich stanów z takimi przywódcami jak najwięcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.