Mieszkania są prawem, nie towarem?

Opublikowano: 17.01.2025 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1001

Zajmowanie nielegalne domów i mieszkań prywatnych właścicieli stało się procederem usankcjonowanym przez lewicę. Jej działacze twierdzą, że „mieszkanie nie jest towarem, ale prawem”, nie uznają prawa własności, a dodatkowo tlą się im w głowach rewolucyjne pomysły „nacjonalizacji”.

Rozmaite przepisy wprowadzane przez lewicowe partie, praktycznie pozwalają na bezprawną, ale długotrwałą i bezkarną okupację cudzej własności. Rewindykacja ciągnie się czasami latami, a właściciel odzyskuje zamiast domu czy mieszkania zdewastowaną ruinę. Poważny problem ma tu Hiszpania, gdzie „dzikich lokatorów” wspierają prawnie rozmaite lewackie „kolektywy”.

Nielegalne zajmowanie lokali mieszkalnych W Hiszpanii przybrało już dawno niepokojące rozmiary. Proces odzyskiwania własności trwa tu od roku do nawet dwóch lat. Niektórzy właściciele zmuszeni są sprzedawać nieruchomości po zaniżonej cenie wynoszącej od 35% do 60% ich wartości. Inni płacą okup „dzikim lokatorom”, czasami kilka tysięcy euro, za opuszczenie lokum. Jeszcze inni zamieniają np. swoje letnie domy w twierdze.

W katalońskiej prasie opisano przypadek, który szczególnie zbulwersował wielu Hiszpanów. Historia zaczęła się w 2008 roku w prowincji Tarragona, na północnym wschodzie Hiszpanii. Niejaki Marcel kupuje mieszkanie w budynku, w którym jest łącznie 16 mieszkań i w którym jest jedynym mieszkańcem. Wszystko szło dobrze przez 13 lat, aż do dnia, w którym budynek przejął Sareb, „bank” utworzony w 2012 r. przez socjalistyczny rząd w Madrycie w celu zarządzania „toksycznymi aktywami i nieruchomościami innych ratowanych banków”. Sareb prowadził prace remontowe w pozostałych 15 mieszkaniach budynku i wtedy zaczął koszmar Marcela.

Jak podaje katalońska agencja prasowa ACN, mieszkania po remoncie były zajmowane jedno po drugim przez nielegalnych „okupantów”. Udało się im włamać do instalacji wodnej i elektrycznej, zniszczyć części wspólne. Nowi mieszkańcy byli głównie imigrantami i nie płacili żadnych rachunków.

Władze miasta podjęły decyzję o odcięciu mediów do całego budynku, zmuszając tym samym i jedynego prawowitego właściciela do opuszczenia swojego mieszkania. Marcel zabezpieczył mieszkanie, instalując alarm podłączony do sieci, ponieważ był ofiarą kilku prób kradzież i przeprowadził się do swojej 90-letniej matki, gdzie mieszka do tej pory.

Sareb ze swojej strony twierdzi, że wszczął postępowanie prawne mające na celu eksmisję dzikich lokatorów i przekazanie mieszkań rodzinom, które będą za czynsz płaciły. Do tej pory przeprowadzono cztery eksmisje, a większość mieszkań nadal pozostaje we władaniu „dzikich lokatorów”. Marcel nie ma wątpliwości, że „minie kilka lat, zanim problem zostanie rozwiązany, a do tego czasu budynek będzie już w opłakanym stanie”. Sprzedaż lokalu też będzie oznaczała dużą stratę.

Takie historie są coraz częstsze w Hiszpanii, ale też np. w sąsiedniej Francji. „Skłotersi” wykorzystują luki prawne i przepisy tworzone w teorii dla ochrony najbiedniejszych lokatorów. Mają też czasami wyspecjalizowanych adwokatów nasyłanych przez lewicowe kolektywy, którzy przeciągają takie sprawy miesiącami.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro Societe”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 17.01.2025 18:19

    To karygodne, ale z drugiej strony to jest właśnie efekt tego że nieruchomości mieszkaniowe stały się luksusowym towarem dostępnym dla nielicznych ( zmierzamy w tym samym kierunku..) Dopóki to się nie zmieni to tak będzie cały czas. Ile mieszkań niszczeje bo stoją puste?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.