Meta dostała rekordową w historii obowiązywania RODO karę za przekazywanie danych użytkowniczek i użytkowników z Europy do Stanów Zjednoczonych w sposób naruszający przepisy o ochronie danych. Ma też czas do listopada, żeby zaprzestać transferu danych.
Za niezgodne z prawem transfery Meta zapłaci 1,2 miliarda euro kary. Przy 2 miliardach euro miesięcznego zysku dla korporacji nie będzie to straszny cios.
Decyzja wydana przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (na skutek wcześniejszej decyzji Europejskiej Rady Ochrony Danych) zapadła po 10-letnim boju prawnym rozpoczętym przez organizację noyb.
A dlaczego organizacja w ogóle go rozpoczęła? Ze względu na nieograniczony dostęp, jaki amerykańskie służby mają do danych o aktywności w sieci osób niebędących obywatelami USA. I którego nie wahają się używać pod pretekstem „wojny z terroryzmem” – o czym dowiedzieliśmy się dzięki informacjom ujawnionym przez Edwarda Snowdena w 2013 r.
Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!
Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.