Merz zaprasza Netanjahu mimo nakazu aresztowania z MTK

Opublikowano: 01.03.2025 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

„Deutsche Welle” poinformowało, że Friedrich Merz chce zaprosić premiera Izraela Benjamina Netanjahu „mimo nakazu aresztowania”. „Jako kanclerz Niemiec Friedrich Merz chce znaleźć »sposoby i środki« na wizytę Beniamina Netanjahu w Niemczech” – czytamy.

Polskojęzyczna wersja DW podała, że Friedriech Merz kombinuje, jak zaprosić do Niemiec na oficjalne spotkanie ściganego nakazem aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Taki ma zamiar w razie wyboru na kanclerza Niemiec. „Po wygranej w wyborach do Bundestagu przewodniczący chadeckiej CDU Friedrich Merz ma szanse zostać nowym kanclerzem Niemiec. W związku z tym już w wieczór wyborczy 23 lutego otrzymał liczne gratulacje. Jednym z pierwszych gratulujących był premier Izraela Beniamin Netanjahu. W poniedziałek powyborczy Merz mówił przed dziennikarzami o długiej rozmowie telefonicznej” – podaje DW.com.

Merz wywołał spore poruszenie, mówiąc, że obiecał premierowi Netanjahu, iż „znajdziemy sposoby i środki, aby mógł odwiedzić Niemcy i wyjechać bez aresztowania w Niemczech”. „Myślę, że to całkowicie absurdalne wyobrażenie, że izraelski premier nie może odwiedzić Republiki Federalnej Niemiec” – ogłosił Merz.

Deklaracja ta wywołała oburzenie w Bundestagu. DW przypomina o wydaniu w listopadzie ubiegłego roku przez MTK nakazu aresztowania m.in. Benjamina Netanjahu. „I nie tylko jego. Nakaz aresztowania dotyczy też byłego ministra obrony Izraela Joava Gallanta. Zarzut: istnieją wystarczające podstawy, by sądzić, że poprzez wojnę w Strefie Gazy Netanjahu i Gallant są współwinni zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych” – podaje niemiecki portal.

Nakaz obowiązywał także wobec szefa Hamasu, Mohhameda Deifa. Deif potem zginął w wyniku izraelskiego nalotu.

Do koalicji z CDU i CSU szykuje się SPD. Ekspert ds. zagranicznych Nils Schmidt z SPD mówił, że „szanują procedury i decyzje organów” MTK. Podkreślił, że dotyczy to „wszystkich, bez wyjątku”. „Agencji informacyjnej Reuters Schmidt powiedział, że mądra dyplomacja wymaga od rządu »znalezienia odpowiednich sposobów i środków na utrzymanie także w przyszłości bliskich stosunków z rządem Izraela«. Innymi słowy: spotkania z Netanjahu musiałyby odbywać się gdzie indziej, a nie w Niemczech” – podaje „Deutsche Welle”.

„Niemcy są jednym z największych wspomożycieli MTK, który rozpoczął swoją działalność w lipcu 2002 roku i liczy 125 państw członkowskich. Wśród nich nie ma jednak państw o znaczeniu globalnym, takich jak USA czy Rosja. Nie należy do nich również Izrael” – przypomina portal DW.

Autorstwo: DC
Na podstawie: DW.com
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.