Liczba wyświetleń: 448
Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ekologów z Chin i Europy ujawniają alarmujące skutki powszechnego stosowania pestycydów na różnorodność biologiczną naszej planety. Analiza ponad 1700 badań dotyczących 471 rodzajów pestycydów wykazała, że te chemikalia negatywnie wpływają na życie ponad 800 gatunków flory i fauny lądowej, odgrywających kluczową rolę w funkcjonowaniu ekosystemów na całym świecie.
Ben Woodcock z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii (UKCEH) podkreśla, że choć pestycydy są często postrzegane jako „konieczne zło” w produkcji żywności, dowody zebrane w ramach tego badania wskazują na pilną potrzebę wdrożenia polityk i praktyk ograniczających ich stosowanie. Bez takich działań rolnicy mogą doświadczać strat w plonach, a globalne bezpieczeństwo żywnościowe może być zagrożone.
Analiza objęła badania z kilkudziesięciu krajów, skupiając się na wpływie pestycydów, fungicydów i herbicydów na różne ekosystemy. Wyniki wskazują, że masowe stosowanie tych substancji poważnie zagraża życiu wielu gatunków zwierząt, roślin, grzybów i bezkręgowców. Na przykład, stosowanie insektycydów znacząco obniża tempo wzrostu i rozrodu ssaków oraz ptaków, wpływając również na ich zachowanie. Toksyczne działanie tych chemikaliów na układ nerwowy kręgowców może prowadzić do zaburzeń behawioralnych i spadku liczebności populacji.
Fungicydy, z kolei, mają szczególnie negatywny wpływ na mikroflorę glebową. Ich stosowanie prowadzi do spowolnienia rozmnażania mikroorganizmów oraz zmian w aktywności enzymów glebowych, co może osłabiać zdrowie gleby i jej zdolność do wspierania wzrostu roślin. To z kolei wpływa na cały łańcuch pokarmowy i stabilność ekosystemów lądowych.
Co istotne, badania nie wykazały znaczących różnic w toksyczności między starszymi a nowszymi generacjami pestycydów. Podważa to twierdzenia producentów, że nowoczesne środki ochrony roślin są bardziej selektywne i bezpieczne dla środowiska. W rzeczywistości, zarówno starsze, jak i nowsze pestycydy wykazują podobny poziom szkodliwości dla niecelowych organizmów.
Powszechne stosowanie pestycydów jest głównym źródłem zanieczyszczeń środowiska – skaża wodę, glebę i powietrze, prowadząc do utraty bioróżnorodności i odporności szkodników na te chemikalia. Narażenie ludzi na działanie pestycydów chemicznych wiąże się z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory, choroby serca, układu oddechowego i zaburzenia neurologiczne.
W 2020 roku co najmniej jeden pestycyd w ilości powyżej wartości progowej zagrożenia wykryto w 22% wszystkich miejsc monitorowania w rzekach i jeziorach w całej Europie. Ponadto 83% gleb rolniczych przebadanych w badaniu z 2019 roku zawierało pozostałości pestycydów.
Zanieczyszczenie pestycydami jest jednym z kluczowych czynników utraty bioróżnorodności w Europie, prowadząc do znacznego spadku populacji owadów, które odgrywają kluczową rolę w produkcji żywności poprzez zapylanie większości upraw owoców i warzyw.
W obliczu tych ustaleń ekolodzy apelują o rozwój i wdrożenie bezpieczniejszych alternatyw dla tradycyjnych pestycydów.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
„te chemikalia negatywnie wpływają na życie ponad 800 gatunków flory i fauny lądowej” – rozmiękczona, rozmydlona gadka, a prawda jest taka, że bezpowrotnie ginie bardzo wiele gatunków owadów, ptaków itd. Bo broń (atak) chemiczna używana do zwalczania tzw. szkodników, eliminuje także bardzo potrzebne i pożyteczne gatunki, co będzie miało opłakane, wręcz katastrofalne konsekwencje!
po pierwsze chemikalia wpływają negatywnie na zdrowie ludzi i od tego należy zacząć.
To idzie conajmniej z dwóch stron: bezpośrednio do człowieka ale też pośrednio poprzez niszczenie gatunków od niższych szczebli drabiny, która prędzej czy później runie i struty chemią i schorowany człowiek w dodatku nie będzie miał co jeść, pić itd.