Liczba wyświetleń: 1942
W ciągu dwóch lat pandemii COVID-19 światowa gospodarka wyemitowała 18,5 mln ton emisji dwutlenku węgla w związku z produkcją, transportem i utylizacją 928,5 miliarda masek medycznych. Takie wnioski zawiera artykuł opublikowany w czasopiśmie One Earth.
Naukowcy pod kierownictwem Yue Li z Uniwersytetu w Shandong ocenili emisję dwutlenku węgla związaną z maskami medycznymi powszechnie używanymi podczas pandemii COVID-19.
Autorzy badania zastosowali podejście oparte na ocenie cyklu życia i odkryli, że dwie trzecie wpływu masek na środowisko wynika z globalnego ocieplenia spowodowanego emisją dwutlenku węgla (62,6 procent), a około jedna czwarta wynika z drobnych cząstek stałych (26,7 procent).
Eksperci oszacowali ślad węglowy jednej maski na 20,5 grama. Za najbardziej problematyczny element maski autorzy uznali nylonowe pętle na uszy. Do produkcji tego polimeru zużywana jest duża ilość energii elektrycznej, a do tego potrzebny jest także kwas azotowy, dlatego przy spalaniu takich odpadów do środowiska uwalniane są tlenki azotu.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
ale jak chcesz użyć plaskikowej słomki to jesteś wrogiem klimatu:)
„Można lekarzom naklejać maseczki o 7 i ściągać o 1500 wtedy „nylonowe pętle na uszy” nie będą stanowiły problemu