Mandaty sypią się co dwie minuty

Opublikowano: 23.07.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2751

System automatycznej kontroli ruchu drogowego CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) w Polsce notuje rekordową skuteczność w wychwytywaniu kierowców łamiących przepisy. Od początku roku system zarejestrował wykroczenia u prawie 530 000 kierowców, z czego aż 130 000 przypadków to zasługa odcinkowych pomiarów prędkości (OPP).

OPP, wyróżniające się charakterystycznymi kamerami, stają się coraz powszechniejsze na polskich drogach. Ich działanie polega na rejestrowaniu czasu przejazdu pojazdu między dwiema kamerami, co pozwala obliczyć średnią prędkość na danym odcinku.

System ten okazuje się czterokrotnie skuteczniejszy od tradycyjnych fotoradarów, rejestrując średnio ponad 3000 wykroczeń dziennie. Rekordowy odcinek „dojenia kierowców” wystawia mandat co dwie minuty.

Najbardziej „aktywny” odcinek OPP znajduje się na autostradzie A4 między węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie, gdzie od początku roku zarejestrowano ponad 51 000 wykroczeń. Kolejne miejsca pod względem liczby wykroczeń zajmują obwodnica Białobrzegów na drodze S7 (ponad 9070 wykroczeń) oraz odcinek S7 Skomielna Biała – Naprawa na Zakopiance (prawie 8300 wykroczeń).

Warto wspomnieć o najskuteczniejszym fotoradarze w Polsce – urządzeniu typu Mesta Fusion RN w Świdniku, które od początku roku zarejestrowało prawie 14 000 naruszeń przepisów.

System CANARD obejmuje tradycyjne fotoradary, OPP oraz systemy RedLight działające na skrzyżowaniach. Tylko w 2024 roku kierowcy za pośrednictwem kamer otrzymali ponad pół miliona mandatów. Fotoradary odpowiadają za 350 tys. mandatów, Odcinkowe Pomiary Prędkości za ok. 140 tys., a RedLight za ok. 35 tys. mandatów.

Autorstwo: KM
Na podstawie: „Tech BiznesInfo”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. tithan1 23.07.2024 13:49

    Odcinek pomiarowy na a4 pod Wrocławiem jak i zapewne inne miejsca na wysoką skuteczność, gdyż jest słabo oznakowany. Tylko jeden mały znak na początku i żadnego przypominającego w dalszej części, czyli wiadomo o co chodzi. Ten odcinek nie ma za zadanie zwolnić ruch drogowy i zwiększyć bezpieczeństwo. Ma za zadanie zarobić.

  2. Murphy 23.07.2024 15:59

    Program na telefon Waze ma te odcinkowe pomiary oraz kamery w sobie I dobrze informuje przed takimi ” dojarkami”.

  3. replikant3d 23.07.2024 18:33

    Murphy, tyle że te odcinki pomiaru ciągle się zmieniają , są przenoszone w inne miejsca. Aplikacja nie jest w stanie aktualizować się tak często więc jest mało skuteczna. Naprawdę myślisz że urzędasy odpowiedzialne za ten system ,,dojenia,, nie wiedzą o takich aplikacjach? Gdyby była skuteczna nie byłoby tak wielu mandatów.

  4. Tom 23.07.2024 20:25

    Odcinkowe pomiary prędkości są nielegalne. Wynika to zarówno z przepisów Polskich, jak i Unijnych

  5. niusy 23.07.2024 23:54

    Każdy więzień w obozie musiał mieć numer wytatuowany …

  6. XOrG 24.07.2024 10:17

    @Tom, na jakiej podstawie twierdzisz, że pomiary prędkości są nielegalne? Pytam, bo uważam, że warto takie rzeczy wiedzieć. Pozdrawiam

  7. Tom 24.07.2024 19:44

    Utrwalanie danych (numer rejestracyjny) nie może następować bez stwierdzenia wykroczenia, a takiego nie ma przy rejestracji wjazdu na odcinek mierzony

  8. Katana 25.07.2024 13:14

    Migawka fotoradaru pracuje tylko po wykryciu odpowiedniej prędkości, a przynajmniej tylko wtedy rejestruje się numer.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.