Maleje liczba „dumnych Kanadyjczyków”

Opublikowano: 02.07.2024 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 676

Z sondażu Leger wynika, że ​​zdecydowana większość Kanadyjczyków jest dumna ze swojego kraju, jednak nasze poczucie dumy narodowej jest niższe niż kilka lat temu.

Firma sondażowa Leger przeprowadziła ankietę przed Dniem Kanady wśród 1607 osób w zeszły weekend, pytając, jak czują się w związku z byciem Kanadyjczykiem. Firma zadała podobne pytania grupie 1003 Amerykanów przed 4 lipca. Wyniki sugerują, że zdecydowana większość z nas – 76 procent – ​​nazwałaby siebie dumnymi Kanadyjczykami. Jednak 45 procent osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że czują się mniej dumni niż pięć lat temu, w 2019 r. Jest to wzrost o 16 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2021, kiedy zadano to samo pytanie.

Respondenci zostali poproszeni o wybranie z listy rzeczy, które sprawiają, że są najbardziej dumni z bycia Kanadyjczykami. Na szczycie listy znalazło się naturalne piękno kraju, a następnie powszechna opieka zdrowotna, wolność i równość, pokojowe i bezpieczne społeczeństwo oraz wielokulturowość. Tylko jedna na pięć osób stwierdziła, że ​​ich rodacy z Kanady dają im poczucie dumy.

Długie listy oczekujących, brak lekarzy rodzinnych i przepełnione izby przyjęć, o których w ostatnich latach pisano w gazetach w całym kraju, odbijają się negatywnie na naszej wspólnej dumie z ubezpieczenia zdrowotnego. Stan systemu opieki zdrowotnej znalazł się na pierwszym miejscu listy obaw respondentów, ustępując jedynie nierównościom ekonomicznym i ubóstwu jako czynniki, które sprawiają, że ludzie czują się najmniej dumni z bycia Kanadyjczykiem.

Trzecie miejsce na liście zajmuje obecny rząd federalny. Z sondażu wynika, że ​​zdecydowana większość osób, które jako najważniejsze zagrożenie uznały liberałów Trudeau, stwierdziła również, że popiera federalnych konserwatystów. W rzeczywistości wyborcy Partii Konserwatywnej częściej niż pięć lat temu twierdzili, że są mniej dumni z bycia Kanadyjczykiem. Z tym stwierdzeniem zgodziło się 65 proc. z nich, w porównaniu z zaledwie 26 proc. wyborców Partii Liberalnej, 41 proc. zwolenników Nowej Demokratycznej Partii i 36 proc. tych, którzy popierają Blok Quebec.

Najbardziej dumnym regionem okazały się konserwatywne rejony Alberty, Saskatchewan i Manitoby, gdzie ponad 80 procent mieszkańców stwierdziło, że są dumnymi Kanadyjczykami. Tylko 22 procent respondentów z Quebecu stwierdziło, że planuje świętować Dzień Kanady, co jest najniższym wynikiem w kraju. Quebec niedawno, 24 czerwca, obchodził Dzień Świętego Jana Chrzciciela, znany również jako Fête nationale. Mniej niż połowa ankietowanych planuje świętować 1 lipca.

W sumie zaledwie 7% ankietowanych stwierdziło, że jest bardziej dumne niż w 2019 r., a 45% stwierdziło, że sytuacja się nie zmieniła.

Tymczasem w USA na południe od granicy, gdzie około jeden na pięciu respondentów stwierdził, że jest bardziej dumny z bycia Amerykaninem niż pięć lat temu. Kolejne 45 procent stwierdziło, że ich nastroje się nie zmieniły, a 35 procent stwierdziło, że spadło ich poczucie dumy. Połowa amerykańskich respondentów twierdzi, że ​​ich kraj ojczysty jest jednym z najlepszych miejsc do życia na świecie, w porównaniu z 41 procentami Kanadyjczyków.

Jedna czwarta kanadyjskich respondentów stwierdziła, że ​​Kanada ma wiele do zrobienia, aby sprostać swojej reputacji najlepszego kraju na świecie, podczas gdy tylko pięć procent Amerykanów powiedziało to samo o USA. 27 procent uważa, że USA muszą rozwiązać pewne problemy, ale mają świetlaną przyszłość. Tylko osiem procent kanadyjskich respondentów tak myśli o Kanadzie.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.