Liczba wyświetleń: 290
Czy przemysłem jajczarskim w Albercie zarządza mafia wspierana przez Królewską Policję Konną (RCMP)? Lider Ludowej Partii Kanady (PPC) Maxime Bernier uważa, że tak. Wścieka się z powodu aresztowania w środę drobnego hodowcy jaj z Alberty — nazywając Kanadę „krajem komunistycznym” po tym, jak pięć samochodów RCMP wjechało na farmę Henka Van Essena w Lethbridge.
Van Essen został aresztowany pod zarzutem sprzedaży jaj poza regulowanym systemem cenowym obowiązującym w ramach Egg Farmers of Alberta (EFA).
Jego córka, Lyndsay Van Essen, twierdziła, że w aresztowaniu, którego świadkiem był sąsiad, brało udział pięć pojazdów RCMP, a EFA miała na celu ściganie jej ojca za sprzedaż kontrolowanych jaj bez uczestnictwa w cenowym systemie kwot (sprzedawał jajka poniżej ceny urzędowej — przypis WM).
„To wstyd, że 61-letni mężczyzna został aresztowany jak przestępca przez pięciu funkcjonariuszy Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej” – powiedział Bernier w wywiadzie dla dziennika „Western Standard”. „On nie jest przestępcą. Jest po prostu przedsiębiorcą i jest traktowany jak przestępca”.
EFA reprezentuje ponad 165 rodzin zajmujących się hodowlą jaj i reguluje produkcję na mocy ustawy o marketingu produktów rolnych prowincji Alberta, wymagającej limitów cenowych od rolników posiadających ponad 300 kur posiadania.
Nie wiadomo, ile kur było w posiadaniu Henka — jego rodzina nie odpowiedziała na dodatkową prośbę o komentarz.
Bernier skrytykował kanadyjski system zarządzania dostawami, porównując go do „mafii”. Twierdził, że sztucznie zawyża ceny jaj w Kanadzie, sprawiając, że są one dwa razy droższe, niż w USA Twierdził, że taki kartel ogranicza swobodę przedsiębiorczości i szkodzi młodym rolnikom.
W Albercie Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) pełni funkcję policji prowincjonalnej na mocy Porozumienia o Służbie Policyjnej Prowincji, co daje jej uprawnienia do egzekwowania zarówno przepisów karnych, jak i regulacyjnych, w tym tych związanych z systemami zarządzania dostawami, takimi jak system cen Egg Farmers of Alberta (EFA).
EFA działa w ramach kanadyjskiego systemu zarządzania dostawami, regulowanego przez federalną „Ustawę o agencjach produktów rolnych” oraz „Ustawę o marketingu produktów rolnych prowincji Alberta”.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „Western Standard”
Źródło: Goniec.net