Kto umieścił mur na końcu pasa startowego?

Opublikowano: 31.12.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1229

Eksperci ds. lotnictwa zadają pytania dotyczące „nietypowej” betonowej ściany w pobliżu pasa startowego i jej roli w katastrofie samolotu w Korei Południowej, w której w niedzielę zginęło 179 osób. Na nagraniu widać, jak samolot Jeju Air zjeżdża z pasa startowego, uderza w mur i staje w płomieniach na międzynarodowym lotnisku Muan.

Władze badające przyczynę najtragiczniejszej katastrofy lotniczej w historii Korei Południowej biorą pod uwagę znaczenie betonowego muru zlokalizowanego około 250 m (820 stóp) od końca pasa startowego. Ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego David Learmount stwierdził, że gdyby nie „przeszkoda”, większość osób na pokładzie by przeżyła.

Pilot zgłosił, że samolot zderzył się z ptakiem, po czym przerwał pierwotne lądowanie i poprosił o pozwolenie na lądowanie z przeciwnego kierunku. Samolot wylądował na odcinku pasa startowego o długości 2800 metrów, „na brzuchu”. Pan Learmount stwierdził, że lądowanie było „tak dobre, jak tylko można osiągnąć przy bezklapowym/bezpodwoziowym lądowaniu: skrzydła na poziomie, nos nie za wysoko, aby nie uszkodzić ogona” i że samolot nie odniósł poważniejszych uszkodzeń podczas ślizgania się po pasie startowym. „Przyczyną śmierci tak wielu osób nie było samo lądowanie, ale fakt, że samolot zderzył się z bardzo potężną przeszkodą tuż za końcem pasa startowego” – powiedział.

Jak podaje południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, w betonowej konstrukcji umieszczono system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotów, znany jako lokalizator. Urządzenie ma 4 metry wysokości, jest pokryte ziemią i zostało podniesione, aby utrzymać lokalizator na tym samym poziomie co pas startowy, a tym samym zapewnić jego prawidłowe działanie.

Ministerstwo transportu Korei Południowej poinformowało, że inne lotniska w kraju i niektóre za granicą mają sprzęt zainstalowany w betonowych konstrukcjach. Jednak urzędnicy zbadają, czy powinien być wykonany z lżejszych materiałów, które łatwiej pękłyby po uderzeniu.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Waloncy 31.12.2024 16:18

    I znowu to określenie staje w płomieniach, wcale samolot nie staje ale się roztrzaskuje w drobny mak i jednocześnie eksploduje reszta paliwa. Wszędzie takie rozmiekczanie przekazu, rozmiękczanie mózgów przy kazdej okazji. Nawet już nie ma słowa ogień, wybuch itd. A takie nasypy to nic wyjątkowego, posiada je bardzo duzo lotnisk na swiecie, oczywiscie powinni to zmienić i ustawiać zamiast tego konstrukcje, które mogłyby poddać sie uderzeniu samolotu. Dziwi mnie, że wogóle są takie umocnione nasypy jakby tam miano odpierać ataki wroga czy co!?

  2. Katarzyna TG 31.12.2024 19:37

    Patrząc na ten materiał filmowy odnoszę nieodparte wrażenie że mieliby większe szanse gdyby pilot wylądował nie na pasie ale obok pasa – mniej więcej równy teren ale tarcie byłoby większe więc pewnie szybciej by wyhamowało samolot.

  3. emigrant001 31.12.2024 20:08

    Katarzyna TG pilot ratował swoje życie tak jak mógł

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.