Kres zakładów pracy chronionej?

Opublikowano: 14.07.2007 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 478

PAP pisze, że Najwyższa Izba Kontroli ma zamiar zwrócić się do ministra pracy i polityki społecznej o rozważenie likwidacji statusu „zakładu pracy chronionej”, gdyż prowadzący je przedsiębiorcy często źle wykorzystują pomoc publiczną.

W latach 2004-2006 NIK przeprowadziła kontrole w 45 zakładach pracy chronionej, które otrzymały pomoc publiczną w łącznej wysokości ponad 300 mln zł (średnio ok. 1 tys. zł miesięcznie na jednego zatrudnionego niepełnosprawnego). Zdaniem kontrolerów skala patologii jest tam bardzo duża, a przyjęte rozwiązania legislacyjne skutkowały niegospodarnym wydatkowaniem środków publicznych.

Szczególnie niepokojące było to, że NIK stwierdziła nieprawidłowości przy wpłatach na zakładowy fundusz rehabilitacji niepełnosprawnych – w 71,1 proc. zbadanych przypadków wpłaty uiszczane były nieterminowo, w niepełnym wymiarze lub wcale. Co więcej, zaledwie 2/3 wpłat na te fundusze przeznaczano na rehabilitację zawodową i społeczną niepełnosprawnych pracowników. W co trzecim badanym zakładzie nielegalnie wykorzystywano środki z tych funduszy na regulowanie zobowiązań wynikających z bieżącej działalności.

Ponadto, bardzo często zdarzało się, że wbrew prawu nie były ponoszone koszty na dostosowanie obiektów i pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych, nie prowadzone były indywidualne programy rehabilitacji itp. Patologie wykrywała też Państwowa Inspekcja Pracy – przykładowo, w więcej niż połowie spośród skontrolowanych ZPChr nie udzielano urlopów wypoczynkowych a w 40 proc. nie przestrzegano zakazu zatrudniania niepełnosprawnych w godzinach nadliczbowych.

Wszystko to wymaga interwencji państwa, ale czy koniecznie polegającej na likwidacji ZPChr? No ale zlikwidować jest zawsze najprościej – pytanie, co w zamian…

Tytuł oryginału: „Wylejemy dziecko z kąpielą?”
Źródło: „Obywatel”

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.