Liczba wyświetleń: 3923
Pewien kościół w Republice Czeskiej, uważany przez miejscowych za nawiedzony przed moce demoniczne, został uratowany przed wyburzeniem przez miejscowego studenta sztuki.
Kościół Świętego Jerzego w czeskiej wiosce Lukova został pozostawiony do wyburzenia po tym, jak jego dach zawalił się podczas ceremonii pogrzebowej w 1968 roku. Wierząc, że jest to przeklęta budowla, miejscowi od dziesięcioleci oczekują aż średniowieczny kościół zostanie usunięty z powierzchni ziemi.
Mieszkańcy Lukova byli pewni, że owo wyburzenie dojdzie do skutku jeszcze w najbliższym czasie, przeliczyli się jednak, otóż student sztuki artystycznej Jakub Hadrava zainstalował w tej upiornej średniowiecznej budowli figury, które sam nazywa mianem sztuki. To jednak nie wszystko. Jakub Hadrava utrzymuje, że posągi umieszczone w nawiedzonym kościele, przedstawiają zjawy, które widział wielokrotnie przechadzające się pomiędzy ławami w kościele. To zainspirowało go do wyżej wspomnianej inicjatywy.
Białe upiorne postacie ubrane w długie szaty wypełniają teraz ławy i miejsca w pobliżu kościoła, który został zbudowany w 1352 roku. Nieziemskie postacie są tworzone za pomocą gipsu i sprytnego oświetlenia, które nadaje im ten niesamowity wygląd. Mieszkańcy Lukova uważają, że średniowieczny kościół został nawiedzony przez demoniczne siły, ponieważ w 1438 roku grupa czarownic przeprowadziła rytuał, którego efektem było rozstąpienie się ziemi.
Kościół Świętego Jerzego miał wówczas zapaść się pod ziemię, w rozżarzoną otchłań a następnie w jego miejsce ukazał się inny budynek, już bardziej mroczny i przerażający. To od tamtego czasu miejsce to uważane jest za poświęcone demonom. Jest to miejscowa legenda, którą przekazują kolejne pokolenia z dziada pradziada. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, usłyszy od mieszkańców, że budzi ono w nich niewysłowiony lęk i strach. Ludzie, którzy weszli do środka tego średniowiecznego kościoła, opowiadają, że opuszczając to miejsce, zawsze kilkukrotnie oglądali się za siebie.
Autorstwo: Zespół „Globalnego Archiwum”
Źródło: Globalne-Archiwum.pl