Konieczność korekty granic Włoch i Szwajcarii

Opublikowano: 06.10.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1603

Te dwa kraje zmieniają swoją granicę, a takki ruch wymusiło… topnienie lodowca w Alpach. Do korekty doszło na kilku odcinkach granicy w pobliżu Matterhorn. Tych kilka odcinków granicy między Włochami a Szwajcarią wyznaczały bowiem linie grzbietu lodowców.

Lodowce jednak topnieją i dlatego zmienia się ich linia grzbietu. Sprawa jest na tyle poważna, że Szwajcaria i Włochy powołały w tym tygodniu wspólną komisję do wytyczenia nowej granicy, która uwzględni zmian.

W sumie nie jest to nic niezwykłego i nie jest to pierwszy przypadek zmiany granic pomiędzy tymi krajami. Zmiany mają na szczęście przebieg „pokojowy” i dokonywane są zwykle ze względów praktycznych.

Podobne zmiany miały ostatnio miejsce w 2017 r. pomiędzy Belgią i Holandią. Te dwa kraje też wytyczyły nowe granice, ponieważ zauważyły, że niezamieszkany półwysep nie należy oficjalnie do żadnego z tych krajów. Sprawa była o tyle niezwykła, że zapoczątkowało ją odnalezienie na tym półwyspie ludzkich zwłok.

Szybko okazało się, że nie wiadomo którego państwa służby mają się tą sprawą zająć? Problem czy ma to być policja belgijska, czy holenderska spowodował, że sprawę przynależności tego lądy trzeba było oficjalnie rozstrzygnąć.

W przypadku Alp pada argument o „ociepleniu klimatu” i rozmaici ekolodzy twierdzą, że takich korekt granic z czasem będzie więcej, ponieważ wiele innych granic opiera się na naturalnych przeszkodach: rzekach, lodowcach, itp. Twierdzą nawet, chyba mocno na wyrost, że może to być przyczyną konfliktów. Dla Matterhornu powołano specjalną komisję, ale tutaj chodzi raczej o niewielki obszar.

Osobnym problemem może być jednak zmiana poziomu mórz. Może to bowiem zmieniać granice morskie, a szczególnie obszar wyłącznych stref ekonomicznych (pas morza położony pomiędzy wodami terytorialnymi a wodami międzynarodowymi, na którym dane państwo ma wyłączne prawo eksploatacji zasobów naturalnych). Strefa ta jest na ogół wyznaczana odległością 200 mil morskich, czyli około 370 kilometrów, od linii podstawowej wybrzeża. Jeśli podnoszący się poziom mórz zmienia linię brzegową, strefa się zwęża. Dla państw wyspiarskich Pacyfiku strefa ekonomiczna stanowi często główne ich bogactwo.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „France Info”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. j3w 07.10.2024 07:53

    „Jeśli podnoszący się poziom mórz zmienia linię brzegową, strefa się zwęża. ”
    Raczej się przesuwa, zamiast zwężać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.