Koniec zabaw z maczetami w Kanadzie

Opublikowano: 10.10.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1849

Minister sprawiedliwości Matt Wiebe w środę złożył w Manitobie (Kanada) projekt ustawy ograniczającej sprzedaż broni o długich ostrzach. Projekt ustawy definiuje broń o długim ostrzu jako maczetę, nóż, miecz lub inną broń o długości co najmniej 30 cm.

Projekt ustawy ograniczyłby dostęp do broni z długimi ostrzami w sklepach, zobowiązując sprzedawców do zabezpieczenia jej, aby klient nie mógł po prostu wziąć jej do ręki bez pomocy pracownika. Wymagałoby to również okazania dokumentu tożsamości przy zakupie i uniemożliwiłoby sprzedawcom detalicznym sprzedaż ostrzy osobom nieletnim. Sprzedawca detaliczny pobierałby również dane osobowe od kupującego, w tym imię i nazwisko, adres i datę urodzenia. Zapisy muszą również zawierać markę i model długiego ostrza. Zapisy te musiałyby być przechowywane przez dwa lata.

Wiebe ma nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona w tej sesji i że przepisy zostaną szybko wdrożone.

Osoby fizyczne mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 5000 dolarów za pierwsze wykroczenie na mocy ustawy, która może wzrosnąć do 10 000 dolarów za kolejne wykroczenia. Firma zostanie najpierw ukarana grzywną w wysokości 25 000 dolarów, a kara może wynieść nawet 100 000 dolarów za kolejne wykroczenia. Przepisy te zostały uchwalone po serii ataków z użyciem maczet w Winnipeg, w tym po jednym, w którym nastolatek doznał „obrażenia zmieniającego życie” w wyniku ataku.

Aktywista społeczny Sel Burrows od kilku lat wzywa do zakazu używania maczet w Manitobie. Powiedział, że oprócz obrażeń fizycznych spowodowanych bronią, występują również szkody psychologiczne.

Logan Blade, kierownik operacyjny Cutting Edge Cutlery Co. w Winnipegu, powiedział, że jego firma już wdrożyła w swoim sklepie postanowienia ustawy. „Wymagamy zdjęcia dokumentu tożsamości przed otwarciem jakichkolwiek gablot z towarem. Nie ma znaczenia, jaki to zestaw gablot” – powiedział. Blade dodał, że ustawa może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie liczby maczet na ulicach. „Miejsca, w których można je kupić w kasach samoobsługowych bez konieczności widzenia personelu, pozwalają każdemu w każdym wieku bez żadnego dokumentu tożsamości na ich zakup, a to powinno być regulowane” – powiedział. „Sklepy takie jak sklepy spożywcze, domy towarowe mają zbyt wiele takich rzeczy na półkach i nie wymagają, aby personel widział osobę, która je kupuje”.

Służba policyjna Winnipeg również pochwaliła tę decyzję. „Ataki bronią białą i maczetą dramatycznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat, a ich konsekwencje mogą powodować poważne obrażenia zmieniające życie, a czasami śmiertelne” — powiedział w oświadczeniu inspektor Brian Miln. „To prawodawstwo jest kolejnym narzędziem, które ma pomóc WPS i organom ścigania w utrzymaniu tej broni z dala od gangów i elementów przestępczych”.

Wiebe powiedział, że władze prowincji kontaktują się z internetowymi platformami sprzedaży broni długiej, takimi jak Amazon, aby poinformować je o potencjalnych nadchodzących regulacjach. Dodał, że władze prowincji zabiegają u rządu federalnego o zaklasyfikowanie najniebezpieczniejszych rodzajów broni o długich ostrzach jako zakazanej.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 11.10.2024 04:27

    Zmieniającej życie? A co to oznacza?

  2. Irfy 11.10.2024 09:45

    A na początku przeczytałem „koniec zabaw z meczetami” i myślałem, że w końcu zmądrzeli. Ale nie. Nadal „władza” uważa, że problemem są narzędzia a nie trzymająca je dłoń.

  3. Katana 11.10.2024 10:19

    //narzędzia a nie trzymająca je dłoń//
    To jest tym samym.
    Spójrz głębiej, a właściwie z głębi. Wtedy wewnętrzne i zewnętrzne jest jednym.
    Przemyśl to bo nie tylko noże zabiorą ale i ręce nimi potem nam utną. Pracować będziesz za pomocą interfejsu mózg – komputer… jak ta kryptokoparka 😉

  4. adm. Maurycy Hawranek 11.10.2024 11:51

    Nożownicy się tym zakazem nie przejmą. Kupią noże sprężynowe lub kuchenne o 1 cm krótsze od limitu długości. Zgadam się z poglądem, że problemem są użytkownicy narzędzi ostrych, a nie same narzędzia. Podobnie jak z zapałkami. Czy zapałki odpowiadają za pożary?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.