Koniec deportacji imigrantów czekających na status zasiedlenia?

Opublikowano: 24.11.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 831

Zauważono duże nadużycie ze strony Home Office, które zabrania imigrantom z UE – wciąż czekającym na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia – krótkiego wyjazdu za granicę. Pojawiły się przypadki deportacji z tego powodu, co budzi poważne wątpliwości prawne.

Imigranci z UE, którzy wciąż czekają na decyzję Home Office w sprawie statusu zasiedlenia, mają problemy z krótkim wyjazdem za granicę. Kilku osobom już odmówiono ponownego wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, gdy wracały z wakacji lub odwiedzin u rodziny.

Pojawiła się pewna nadzieja dla imigrantów z UE, którzy wciąż czekają na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia, ale są unieruchomieni w Wielkiej Brytanii. Po przypadkach odmówienia ponownego wjazdu na Wyspy osobom, które były na wakacjach lub odwiedziły rodzinę za granicą, wszczęto alarm. Watchdog domaga się pozwolenia dla imigrantów z UE na krótki wyjazd za granicę, nawet jeśli czekają wciąż na przeciągającą się decyzję ze strony Home Office w sprawie statusu zasiedlenia.

Alarm podniesiono po ujawnieniu szeregu przypadków deportacji imigrantów z UE po ich krótkim wyjeździe za granicę. W sytuacji takiej znalazł się między innymi Grek, którego wydalono ze Szkocji w ubiegłym miesiącu. Mężczyzna musiał opuścić Wielką Brytanię, mimo że nadal czekał na rozpatrzenie wniosku dotyczącego statusu zasiedlenia. Home Office poinformowało go wcześniej, że podjęcie decyzji w jego sprawie może zająć kolejne dwa lata.

Grek podkreślił, że niesprawiedliwe ze strony Home Office jest pozbawienie osób, których prawa rzekomo są chronione, możliwości odwiedzenia rodziny przez lata lub wyjazdu na wakacje. Mężczyznę zatrzymano na lotnisku w Edynburgu i pomimo okazania przez niego CoA i poinformowania funkcjonariuszy Border Force, że ma pracę i mieszkanie w UK, nakazano jego deportację.

Natomiast w styczniu pewną Hiszpankę deportowano z Wielkiej Brytanii po tym, jak wybrała się na Boże Narodzenie do swojego ojczystego kraju, aby zobaczyć rodzinę.

W poniedziałek Independent Monitoring Authority napisało do Home Office o obawach i statusie „certyfikatu aplikacji” (CoA), który wydaje się imigrantom z UE jako dowód na to, że mają prawo przebywać w Wielkiej Brytanii, dopóki ich wniosek nie zostanie rozpatrzony. Oświadczenie brzmi: „IMA napisało do Home Office po otrzymaniu informacji, że obywatele posiadający ważny certyfikat aplikacji (CoA) mają problemy na granicy Wielkiej Brytanii. Dotyczy to także odmowy wjazdu do UK lub objęcia ich nakazem wydalenia z kraju”.

IMA stwierdziło, że chociaż CoA „nie potwierdza, że ​​dana osoba ma status imigracyjny w Wielkiej Brytanii w ramach programu EU Settlement Scheme”, może on zostać wykorzystany jako dowód tymczasowej ochrony jej praw. W czasie gdy jej wniosek lub administracyjne rozpatrzenie negatywnej decyzji są w toku.

Autorstwo: Paulina Markowska
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.