Koniec strajku okupacyjnego na Uniwersytecie Warszawskim

Opublikowano: 06.07.2025 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 276

Po 40 dniach protestu zakończył się strajk okupacyjny studentów Uniwersytetu Warszawskiego. 1 lipca przedstawiciele środowiska studenckiego, władz uczelni oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisali porozumienie, które uwzględnia najważniejsze postulaty protestujących. Strajkujący uznali to za duży sukces organizacji zrzeszonych w środowisku związkowym i zapowiedzieli kontynuację działań na rzecz poprawy warunków socjalnych na uczelni.

Zakończony protest był odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w polityce mieszkaniowej i socjalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci domagali się przede wszystkim zwiększenia liczby miejsc w akademikach, rozwoju infrastruktury stołówkowej oraz zagwarantowania wpływu społeczności uniwersyteckiej na decyzje dotyczące warunków życia i studiowania.

W podpisanym porozumieniu władze uczelni zobowiązały się m.in. do:

– uznania kluczowej roli domów studenckich i systematycznego zwiększania bazy lokalowej – zarówno poprzez nowe inwestycje, jak i nabywanie gotowych obiektów;

– utrzymania przystępnych cen i podniesienia standardu akademików;

– zapewnienia zastępczych miejsc zakwaterowania na czas remontów;

– współpracy z Ministerstwem Nauki w celu rozbudowy infrastruktury socjalnej i ubiegania się o środki z nowo utworzonego funduszu stołówkowego;

– zorganizowania otwartego spotkania z władzami wydziałów na temat dostępności tanich posiłków na uczelni.

Protestujący podkreślają, że działania władz uniwersytetu w ostatnich latach konsekwentnie prowadziły do ograniczenia dostępności akademików, mimo stale rosnącego zapotrzebowania. Jak przypomniano, od 2007 roku liczba miejsc w domach studenckich UW systematycznie malała. Dopiero presja społeczna doprowadziła do przełomu.

Nie wszystkie postulaty zostały jednak zrealizowane. Studenci skrytykowali decyzję władz uczelni dotyczącą lokalu w Bibliotece Uniwersyteckiej, który od października ma zostać przejęty przez prywatnego ajenta gastronomicznego. Jak wskazano w oświadczeniu organizatorów protestu, jest to rażące złamanie wcześniejszych deklaracji i przykład utrwalania modelu komercjalizacji przestrzeni publicznej kosztem potrzeb studentów. „BUW zamiast być symbolem otwarcia nowego rozdziału polityki socjalnej uczelni, pozostanie przestrzenią biznesu i symbolem słabości i hipokryzji UW” – stwierdzono.

Porozumienie zakłada kontynuację rozmów z władzami uczelni i resortu. Strajkujący zapowiadają, że nie wycofają się z działań do czasu faktycznego wdrożenia polityki prorównościowej i społecznej w przestrzeni akademickiej. „To nie koniec naszej walki, a jedynie krok ku uczelni z godnym zapleczem socjalnym” – zaznaczają.

Protest, choć zakończony formalnie, pozostawił trwały ślad w świadomości studenckiej i polityce uczelni. Uczestnicy akcji wskazują, że ich sukces był możliwy dzięki szerokiej samoorganizacji i konsekwencji. Podkreślają, że żadna instytucjonalna zmiana nie dokona się bez społecznej presji. „Podpisanie jednego dokumentu nie rozwiązuje magicznie wszystkich problemów, ale stanowi kolejny krok w dobrą stronę i wzmacnia nasz ruch” – napisano w podsumowaniu protestu.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w okupację, uczestniczyli w wykładach i wydarzeniach towarzyszących. Jednocześnie zachęcają studentki i studentów w całym kraju do wstępowania do organizacji pracowniczych i kontynuowania działań na rzecz sprawiedliwości społecznej na uczelniach.

Autorstwo: OZZIP.pl
Źródło: Trybuna.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.