Koniec sprzedaży amerykańskich alkoholi w Ontario

Opublikowano: 03.02.2025 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 797

W niedzielny poranek prezydent USA Donald Trump zaatakował w mediach społecznościowych Kanadę i innych partnerów handlowych USA. Powtórzył swoje twierdzenia, że ​​Stany Zjednoczone dotują Kanadę kwotą setek miliardów dolarów, nie wyjaśniając, dlaczego deficyt handlowy jego kraju z Kanadą uważa za dotację. „Bez tej ogromnej dotacji Kanada przestanie istnieć jako żywotny kraj. Brutalne, ale prawdziwe!” – napisał. Powtórzył swoją uwagę, że Kanada powinna zostać „Ukochanym 51. stanem”, zauważając, że taka aneksja położyłaby kres taryfom celnym.

We wpisie zamieszczonym wcześniej w niedzielę rano Trump opisał Kanadę, Meksyk i Chiny, które zgodnie z jego sobotnim rozporządzeniem wykonawczym zostaną objęte cłami, jako kraje, które dopuściły się „trwającego dziesięciolecia OSZUSTWA WOBEC AMERYKI”, powołując się na handel, przestępczość i handel narkotykami jako elementy domniemanej niesprawiedliwości. „Nie będziemy już dłużej »głupim krajem«” – napisał. „TO BĘDZIE ZŁOTY WIEK AMERYKI! CZY BĘDZIE JAKIŚ BÓL? TAK, MOŻE (A MOŻE NIE!). ALE UCZYNIMY AMERYKĘ PONOWNIE WIELKĄ I WSZYSTKO BĘDZIE WARTE CENY, KTÓRĄ MUSIMY ZAPŁACIĆ”.

Doug Ford, premier kanadyjskiej prowincji Ontario, zapowiedział, że od wtorku wszystkie amerykańskie alkohole znikną z półek LCBO. „Jako jedyny hurtownik alkoholu w prowincji, LCBO usunie również produkty amerykańskie ze swojego katalogu, aby inne restauracje i sprzedawcy detaliczni z siedzibą w Ontario nie mogli zamawiać ani uzupełniać zapasów produktów amerykańskich” – powiadomił w niedzielnym wpisie na „X”.

Uwagi Donalda Trumpa o wprowadzeniu nowych taryf na towary pochodzące od największych partnerów handlowych Ameryki wywołały wśród przedsiębiorców uczucie niepewności. W sobotę prezydent spełnił swoje groźby, wprowadzając nowy 25-procentowy podatek na import z Meksyku i Kanady oraz podwyższając o 10% obowiązujące cła na towary z Chin. „Czy to na jeden dzień, czy to polityczna popisówka, czy coś, co potrwa cztery lata?” – pytał Nicolas Palazzi, założyciel brooklyńskiej PM Spirits, 21-osobowej firmy, która importuje i sprzedaje wino i napoje spirytusowe, z których około 20% pochodzi z Meksyku.

Kanadyjska ropa naftowa i inne „zasoby energetyczne” będą podlegać niższej stawce 10%. Ale poza tym nie będzie żadnych wyjątków, poinformował Biały Dom. Trump powiedział, że cła mają na celu pociągnięcie Kanady i Meksyku do odpowiedzialności za problemy nielegalnej imigracji i handlu narkotykami. Zgodnie z zarządzeniami środki te wchodzą w życie 4 lutego i mają obowiązywać „do czasu złagodzenia kryzysu”. Ekonomiści twierdzą, że skutki wprowadzenia ceł mogą wpędzić gospodarkę Meksyku i Kanady w recesję.

Przed ogłoszeniem decyzji Dan Kelly, prezes Kanadyjskiej Federacji Niezależnych Przedsiębiorstw, opisał zbliżające się cła ze strony USA i spodziewane represje jako „mające egzystencjalne znaczenie” dla wielu członków. „Rozumiemy, że rząd musi w jakiś sposób zareagować… Ale jednocześnie apelujemy do rządu o ostrożność” – powiedział, porównując cła na import do chemioterapii: „To zatruwa wasz własny naród, aby spróbować zwalczyć chorobę”.

„To będzie miało wpływ wszędzie” – powiedziała Sophie Avernin, dyrektorka De Grandes Viñedos de Francia w Meksyku, zauważając, że wielu Amerykanów jest właścicielami meksykańskich marek alkoholi, a piwo Modelo jest w rzeczywistości własnością belgijskiej firmy.

Trump, który przyjął cła jako narzędzie rozwiązywania problemów niezwiązanych z handlem, zbagatelizował obawy dotyczące jakichkolwiek ubocznych szkód dla gospodarki USA. Analitycy ostrzegają jednak, że te środki wpłyną na wzrost gospodarczy, podniosą ceny i będą kosztowały gospodarkę utratę miejsc pracy – według szacunków Tax Foundation około 286 000 miejsc pracy, nie wliczając represji. Przedstawiciele branży alkoholowej twierdzą, że branża ta już wcześniej zmagała się z wyjściem z cienia pandemii i jej wstrząsów, w tym inflacji, co skłoniło wielu Amerykanów do ograniczenia jedzenia poza domem i picia alkoholu.

Mniejsze firmy, które zazwyczaj dysponują mniejszą rezerwą finansową i nie są w stanie znieść nagłego wzrostu kosztów o 25%, poniosą największe konsekwencje tych zakłóceń. „Jestem dość sfrustrowany” – powiedział importer z Kalifornii Ben Scott, którego dziewięcioosobowa firma Pueblo de Sabor sprowadza z Meksyku takie marki, jak Mal Bien i Lalocura. „25% to po prostu nie jest kwota, którą możemy realistycznie przerzucić na konsumenta” – powiedział. Z kolei przedsiębiorca Sanchez powiedział, że wierzy, że Trump może używać taryf jako taktyki negocjacyjnej, a podatek może być krótkotrwały. Jednak dla jego biznesu szkody już zostały wyrządzone.

Tymczasem prezydent Panamy José Raúl Mulino postanowił nie odnawiać umowy z 2017 r. z Chinami dotyczącej Inicjatywy Pasa i Szlaku po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Decyzja ta jest następstwem wyrażonych przez Rubio obaw o chiński wpływ na Kanał Panamski. Przywódcy Panamy wyrazili zamiar ponownej oceny swoich partnerstw międzynarodowych, skupiając się na potencjalnym zwiększeniu inwestycji USA w projekty infrastrukturalne.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 03.02.2025 14:48

    „Ekonomiści twierdzą, że skutki wprowadzenia ceł mogą wpędzić gospodarkę Meksyku i Kanady w recesję.”
    „piwo Modelo jest w rzeczywistości własnością belgijskiej firmy.”
    a to ciekawy temat:) Ile znanych polskich marek ma właściciela za granicą?
    Czy ktoś zgadnie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.