Koniec obecności francuskich żołnierzy w Wybrzeżu Kości Słoniowej

Opublikowano: 04.01.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 668

We wtorek w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 2025 roku prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara ogłosił podczas swojego przemówienia noworocznego do narodu, że wszystkie wojska francuskie w sposób skoordynowany i zorganizowany zostaną wycofane z tego kraju. Prezydent zaznaczył, że w tej nowej sytuacji wycofanie wojsk francuskich jest logicznym krokiem w kierunku wzmocnienia suwerenności narodowej.

Obecnie w Wybrzeżu Kości Słoniowej stacjonuje największy z francuskich kontyngentów wojskowych w Afryce Zachodniej, który liczy 600 żołnierzy. Jego wycofywanie rozpocznie się niezwłocznie, począwszy od stycznia. Podczas wycofywania francuskie wojska przekażą swoją bazę wojskową na przedmieściach Abidżanu, największego miasta w Wybrzeżu Kości Słoniowej i gospodarczej stolicy kraju, wraz z przekazaniem siłom Wybrzeża Kości Słoniowej bazy francuskiego batalionu piechoty morskiej w Port-Bouët.

W orędziu noworocznym prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara ogłosił także, że wycofanie wojsk francuskich stanowi część procesu modernizacji sił zbrojnych kraju i stwierdził, że armia Wybrzeża Kości Słoniowej została wystarczająco zmodernizowana, by poradzić sobie z obecną sytuacją bezpieczeństwa. Podkreślił też w przemówieniu, że mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej powinni być dumni z modernizacji swojej armii.

Jednocześnie prezydent Ouattara oświadczył, że współpraca wojskowa pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Francją nie zakończy się całkowicie. Zgodnie z jego słowami mimo wycofania wojsk, współpraca w zakresie bezpieczeństwa i walki z zagrożeniem terroryzmem nie ustanie i nadal będzie ona kontynuowana w innych formach, takich jak wspólne instytucje edukacyjne i operacje przeciwko terroryzmowi.

Ponadto Alassane Ouattara skupiał się na wynikach minionego roku i perspektywach wzrostu gospodarczego na poziomie 7% w 2025 roku, oraz na mających się odbyć za 10 miesięcy w październiku bieżąco roku wyborach prezydenckich, w których to z kolei głowa państwa przyjęła koncepcję promowania suwerenności narodowej.

W ubiegłym 2024 roku kolejne kraje w regionie Sahelu zażądały od Francji wycofania swoich wojsk, co oznacza dalszy spadek wpływów Francji, byłego mocarstwa kolonialnego, która przez dziesięciolecia miała silną obecność wojskową w Afryce Zachodniej. Rządy krajów, które wycofują ze swoich krajów wojska francuskie, nastawiają kurs w swoich krajach na rozwijanie relacji z Federacją Rosyjską, przy jednoczesnym wzroście wśród Afrykańczyków nastrojów antykolonialnych w tym antyfrancuskich i prorosyjskich. Zjawisko to postrzegane jest jako wzrost wpływów rosyjskich na kontynencie afrykańskim.

Obecnie francuska obecność wojskowa w Afryce ogranicza się do baz wojskowych w dwóch krajach – Dżibuti i Gabonie. Łącznie w Dżibuti i Gabonie stacjonuje aktualnie mniej niż 2 tysiące francuskich żołnierzy.

Źródło: FaktyiAnalizy.info

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adm. Maurycy Hawranek 04.01.2025 14:01

    Bardzo wesoły ten hymn Wybrzeża Kości Słoniowej, który słychać na początku wideo. Kojarzy mi się ze starymi filmami z początków kina. Mam nadzieję, że zagrali go odjeżdżającym Francuzom, bo chusteczką na pożegnanie okupantom-kolonizatorom raczej nie pomachali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.