Konfederacja złożyła projekt ustawy zgodny z obietnicą Hołowni

Opublikowano: 28.11.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2420

Szymon Hołownia podczas kampanii parlamentarnej zapowiadał, że gdy dojdzie do władzy, NFZ będzie zwracał koszty wizyty prywatnej, jeśli pacjent będzie oczekiwał z wizytą u specjalisty dłużej niż 60 dni. Po dojściu do władzy swoją obietnicę całkowicie porzucił. Konfederacja mówi teraz „sprawdzam” i składa projekt nowelizacji ustawy, który jest tożsamy z zapowiedziami Trzeciej Drogi.

Podczas konferencji prasowej poseł Konfederacji Przemysław Wipler przywołał wypowiedzi polityków Trzeciej Drogi: marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), którzy – w czasie kampanii wyborczej 2023 r. – zapowiadali zmiany w polskiej służbie zdrowia. Jedną z proponowanych zmian był zwrot przez NFZ kosztów wizyty prywatnej, jeśli pacjent na wizytę u specjalisty oczekiwał dłużej niż 60 dni.

Na tym założeniu opiera się złożony przez klub Konfederacji projekt zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Projekt przewiduje, że w przypadku braku możliwości udzielenia świadczenia w terminie 60 dni od zgłoszenia się do świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent „ma prawo skorzystać ze świadczenia u innego podmiotu leczniczego na zasadach odpłatnych, a Fundusz jest zobowiązany do zwrotu całości poniesionych przez świadczeniobiorcę kosztów tego świadczenia”.

Jeden z autorów projektu, dr Filip Furman, mówił, że choć projekt jest kosztowny, pozwoli zaoszczędzić na profilaktyce, a więc niedopuszczaniu do powikłań. Jego zdaniem, jeśli ktoś czeka na wizytę np. pół roku, „to ponosimy jeszcze większe koszty, niż gdyby dostał się w odpowiednim czasie do specjalisty”. Furman, powołując się na dane NFZ za 2023 r., powiedział, że liczba osób oczekujących na wizyty powyżej 60 dni może wahać się pomiędzy 200 tys. a 1,5 mln osób.

„Biorąc pod uwagę średni koszt wizyty u lekarza specjalisty, koszt proponowanych zmian może wynieść pomiędzy 70 mln a 500 mln zł” – oszacował.

Jak zaznaczono w projekcie, „koszt wprowadzenia ustawy można postrzegać jako inwestycję w sprawiedliwszy dostęp do opieki zdrowotnej oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa”.

Wipler podkreślił, że brak poparcia dla noweli ze strony polityków Trzeciej Drogi byłoby „wielkim wstydem”.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. emigrant001 28.11.2024 22:06

    Ciekawe jak poradzi sobie w życiu pokolenie wychowane na dotacjach i dopłatach?:)

  2. Katarzyna TG 28.11.2024 22:14

    Nie ma to jak zastrzyk dodatkowej gotówki dla prywaciarzy przed świętami:)

    Lekarz na NFZ: termin na 2031 rok; ten sam lekarz prywatnie: zapraszam za 2 dni 😀

  3. pikpok 28.11.2024 22:16

    Ciekawe jak długo i jak bardzo można się zadłużać ?
    Deficyt budżetowy w 2019r wynosił 14 mld, a w przyszłym roku ma wynieść ponad 300 mld.

  4. emigrant001 28.11.2024 23:12

    @pikpok tak długo jak podatnicy będą mieli pieniądze na rolowanie długu i jeśli zarząd lokalnego bantustanu ma coś do sprzedania. W Polsce jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, więc póki nie pójdzie pod młotek żymiańskiej prywatyzacji, dług może rosnąć:)

  5. radical3dom 29.11.2024 10:17

    @pikpok
    Zadłużać się tak długo będzie można ile warte są surowce naturalne i siła robocza danego kraju

  6. Katarzyna TG 29.11.2024 10:26

    Przecież wiadomo że nie o zadłużanie się (tak dla ścisłości nie się tylko nas) chodzi tylko o kompletne zaoranie tzw. publicznej służby zdrowia która i tak już ledwo dycha .. komuś się chyba model amerykański marzy.

    A poza tym – do którego specjalisty na NFZ są kolejki krótsze niż 2 miesiące bo ja takiego nie znam.

    > W Polsce jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, więc póki nie pójdzie pod młotek żymiańskiej prywatyzacji, dług może rosnąć:)

    A co to tak szumi? Aaa to dług rośnie:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.